דשא חולה

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

דשא חולה

הודעהעל ידי olegro » 04 יולי 2009, 11:48

שלום רב. לאחרונה הופיעו אצלי בדשא מקטעים שבהם דשא כמעט ולא צומח ונראה דק מאוד. הדשא באזורים הללו מושקה בדיוק כמו כל השאר וניתן לראות לידו דשא בריא לחלוטין.

האם זו מחלה כלשהי? ואם כן, אז איך אפשר לטפל בה? תודה מראש.
קבצים מצורפים
deshe22.jpg
deshe22.jpg (238.57 KiB) נצפה 7082 פעמים
deshe11.jpg
deshe11.jpg (207.67 KiB) נצפה 7079 פעמים
olegro

Re: דשא חולה

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 04 יולי 2009, 22:40

שלום לך:

אומנם יתכן שהדשא חולה. אבל תחילה ספר לנו כיצד הוא מטופל. כמה מים הוא מקבל, מתי דושן לאחרונה ובמה, והאם טופל כנגד מזיקים. קח עלה בודד מאמצע הקרחת ועלה נוסף מהגבול שבין השטח הירוק והאזור המקריח. צלם כל עלה פעמיים, תמונה אחת מכל צד. דאג שעלה אחד יתפוס את כל שטח התמונה כדי שנוכל לראות כל דבר חריג שעלול להמצא על עלים אלה. לאחר שנראה את התמונות ונקבל את הפרטים המבוקשים, ננסה לברר מה קורה לדשא אצלך וכיצד צריך לטפל בו.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי olegro » 05 יולי 2009, 18:31

תודה על התשובה. הנה פרטים חסרים: אני משקה את הדשה 10 דקות כל יום (אבל רוצה להפחית השקיה לפעמיים בשבוע בעתיד). הדישון התבצעה לפני חודשיים ע"י דישון אורגני. טופל נגד מזיקים ע"י דיזיקטול לפני חודש וקצת ושוב פעם לפני 5 ימים. להלן תמונות של העלים. תודה על העזרה.
קבצים מצורפים
deshe5.jpg
deshe5.jpg (235.78 KiB) נצפה 7061 פעמים
deshe4_together1.jpg
deshe4_together1.jpg (197.77 KiB) נצפה 7060 פעמים
deshe3_together1.jpg
deshe3_together1.jpg (195.14 KiB) נצפה 7056 פעמים
olegro

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 05 יולי 2009, 19:07

תודה על התמונות. מהן איני מבחין בבעיה (מחלה) מסוימת. נראה לי שהדשא שלך פשוט זועק מצמא. דשא, כמונו, שותה מים ולא זמן. זמן של 10 דקות השקיה אינו אומר לי דבר, וחוששני שגם את הדשאט הוא אינו מרשים. הדשא שלך זקוק ל-5 ליטר מים לכל מטר רבוע בכל יום. כלומר ל-35 ליטר מים לכל מ"ר אם משקים אותו פעם אחת בשבוע. מומלץ על השקיה פעם בשבוע עד פעם ב-10 ימים אם האדמה עליה גדל הדשא כבדה ואינה מחלחלת במהירות, וכמו כן אינך מתגורר באזור חם ויבש במיוחד. אם האדמה חולית ומחלחלת מהר, חלק את הכמות לשתיים ובכל 4-5 ימים תן לדשא 20 ליטר לכל מ"ר. ועכשיו לשאלה איך מודדים ספיקה כזו. קח גביעי אשל ריקים ופזר אותם בתוך הדשא. הפעל את מערכת ההשקיה במשך זמן שיספיק למלא גביע כזה או אחר עד למחצית הגובה שלו. שלב ראשון, בדוק אם המים הגיעו, פחות או יותר, לאותו גובה בכל הגביעים. אם כן, סימן שאתה משקה נכון והכיסוי אחיד בכל הדשא. אם לא, תקן את המצב על-ידי הזזת המתזים וכיוונם, ובמידת הצורך הוסף מתזים. אחרי שתגיע למצב משביע רצון של חלוקת המים בשטח, חזור על הניסוי כאשר הפעם אתה מודד זמן מדויק למילוי גביע כזה. עתה עשה חשבון פשוט. שטח הפתח העליון של הגביע ידוע ממדידת קוטר הפתח העליון שלו. בחשבון פשוט של ערך משולש תוכל למצוא כמה מים ירדו על מטר רבוע, אם 200סמ"ק נחתו על השטח של פני הגביע (בדוק את האריזה של גביע האשל לערך מדויק של נפחו, איני זוכר אם זה 200סמ"ק או ערך קרוב אחר). אם תבצע את הניסוי ותהיה זקוק לעזרה בביצוע החישוב, חזור לכאן עם ערך הזמן שמדדת ונחשב עבורך את הספיקה. עם זאת אני מקווה שלא תהיה לך בעיה להתמודד עם חישוב כה פשוט. אני מאמין שאם תשקה את הדשא במידה הדרושה הוא ישוב לשגשג כמקודם. דאג להשקות בשעות הבוקר המוקדמות ולא בחום היום. הסיבות: מניעת מחלות וצמצום בזבוזי ההתאדות של מים. כמו כן, כסח את הדשא נמוך כדי להקטין את צריכת המים בימים אלה.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי olegro » 05 יולי 2009, 20:59

תודה רבה על העצה - מדדתי כמויות מים ואכן יצא שבאזורים היבשים כמות המים משמעותית קטנה מבאזורים אחרים. בעקבות כך יש לי 2 שאלות נוספות:
1) איזה סוג ממתרות מומלץ לשימוש ע"ם להגיעה לכיסוי אחיד?
2) האם צריך לגרף אזורים יבשים?

תודה וסליחה על ריבוי השאלות.
olegro

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 05 יולי 2009, 21:11

לגבי השאלה הראשונה, אנא צלצל בבוקר למשתלה ובקש שיעבירו אותך למחלקת ההשקיה. שם יש מי שמוסמך לייעץ לך בנושאי ערכות השקיה. לגבי השאלה השניה, כן גרף היטב וסלק את כל החומר היבש. הוא משמש מסתור לעשים ומזיקים אחרים המטילים בתוכו את ביציהם.
ש. כהן-סיון

חזור אל פורום מדשאה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 9 אורחים