בעיות צמחים :)

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

בעיות צמחים :)

הודעהעל ידי liri » 01 פברואר 2009, 22:34

שלום רב
קניתי את הצמח הזה אצלכם לפני כ- 4 חודשים, הכל היה בסדר גמור עד שלפני כ- חודש העלים שלו התחילו להצהיב (ראה תמונה)אני לא יודעת מה הסיב, ניסיתי כמה דברים ללא תוצאה טובה (כשהייתי אצלכם אמרו לי לנסות להשקות במים שורתחו מראש וזה לא עובד)
אשמח לכל עצה שהיא אני ממש רוצה שהוא יחיה
תודה מראש
לירון
קבצים מצורפים
cel 051.jpg
cel 051.jpg (122.52 KiB) נצפה 7210 פעמים
cel 052.jpg
cel 052.jpg (155.02 KiB) נצפה 7209 פעמים
liri

Re: בעיות צמחים :)

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 02 פברואר 2009, 06:20

הצמח שלך נראה כמין בסוג אלוכסיה. אולי Alocasia micholitziana, או Alocasia sanderiana. בעלה אחד אני מבחין במין שינון אופיני לאלוכסיה אמזוניקה ויתכן, בסבירות נמוכה, שאף מדובר במין זה. הצמח במקור מגיע מיערות הגשם, וזה עשוי להטעות. בבית הוא זקוק לאור רב, אם-כי לא שמש ישירה ממש. אם אין לו די אור הוא דועך לאיטו ומת. דרישה נוספת היא מצע מנוקז בהחלט. יש לשמור את המצע לח אך להזהר מרטיבות ממושכת. הצמח רגיש מאוד למחלות ריקבון שונות ונראה לי שזה מצבו אצלך. עודף מים בתוספת תנאי תאורה לא מתאימים עלולים להיות הסיבה שמאחרי מצבו הנוכחי. האם הוא מצוי במקום המואר במרבית שעות היום? השיש במטבח עלול שלא להיות מקום מתאים לכך. האם את מקפידה לסלק עודפי מים מהצלחת התחתית לאחר ההשקיה? על כל פנים מצבו כעת סופני ותעיד על כך גם הפריחה שלא בזמנה (צמחים כשהם חשים שסופם מתקרב ממהרים לפרוח כדי לנסות ולשמר את המין).

נסי להצילו, אך היי מוכנה לכך שהניסיון לא יצלח. ראשית, הורידי את כל העלווה עם סימני הריקבון. לאחר מכן הוציאי את גוש המצע מהעציץ ופוררי אותו בעדינות. שטפי היטב במים את אזור השורשים עד שתסלקי את כל המצע. רססי את הצמח כולו בספרול והחזירי לעציץ חדש עם מצע חדש סטרילי. הציבי במקום מואר היטב והשקי אחת לשבועיים לערך. המתיני בין ההשקיות עד שהמצע יהיה כמעט יבש למגע. אל תעשי שימוש במצע הישן לשום צמח, ואת העציץ הישן רחצי היטב עם אקונומיקה לפני שימוש חוזר. לאור ההוצאה המתבקשת, והסיכוי הנמוך להצלת הצמח, חשבי על האפשרות לרכוש צמח חדש ולטפל בו הפעם כראוי.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 02 פברואר 2009, 09:55

:lol: הצמח סובל כרגע מאחד משלושה דברים: חימום ביתי שעלול לפגוע בו אם קרוב מידי למקור החום,קור רב מידי באזור בו הוא שוהה,בחלק מהים לפחות ואפשרות של עודף מליחות בקרקע. הסימנים דומים וקשה להבחין בלי לשמוע,הכן מגודל או מוחזק הצמח.פתרונות: קודם כל לדעת האם מתקים אחד מהגורמים הנ"ל.שנית לתקן מהשצריך במקרה דנן.קרי להעביר למיקום שלא יפגע מחימום יתר או מקור הלילה. להשקות נכון,קרי עד רוויה ולסלק עודפי המים(שחשוב שיהיו כאלו) מהצלחת בה מונח העציץ. לא לקוות לשיפור מהיום למחר אלא לחכות קודם כל להעצרות התופעה. יש לסלק העלים הנגועים ויפה דקה אחת מוקדם יותר. אבל להשאיר עלה או שניים תמיד לצרכי קיום הצמח.לא מדובר במחלה לדעתי ולכן לא לדשן או להשתמש בחומרים נגד מחלות או מזיקים.להשקות תמיד עד רוויה ולא לחשוש מעודף מים אלא להיזהר מיבוש יתר של הצמח.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 02 פברואר 2009, 12:26

לי דווקא נראה שהצמח חולה, אפילו חולה מאוד. לגבי מליחות המצע, זה לא יכול להיות המצב כיון שהצמח נמצא ברשות השואלת רק 4 חודשים. נא לשים לב למראה העלים, לא כך נראת פגיעה בעקב המלחה. מליחות מצע היא תופעה של הצטברות נמשכת העשויה לקחת זמן רב, עד רב מאוד - תלוי בגודל המיכל ובכמות המים המוגשת ליחידת זמן. כאמור, איני רואה סיכוי רב להתאוששות הצמח אך אם את רוצה לנסות להצילו, ולו רק כשיעור בטיפול נכון בצמחים, נהגי כפי שהמלצתי לך לעיל.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי liri » 02 פברואר 2009, 19:03

מה זה ספרול והאם מתאים כל מצע או שאני חייבת לקנות מצע מיוחד?
liri

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 02 פברואר 2009, 19:21

ספרול הוא חומר הדברה סינתטי המיועד להדברת גורמי מחלות פטריתיות, בכלל זה מחלות ריקבון השורש והגזע. טווח הפעולה שלו רחב למדי, ואם יש סיכוי להציל את הצמח שלך, החומר עשוי לעזור. נהגי בו בזהירות על-פי הוראות השימוש שעל האריזה. זהו חומר רעיל, אבל בדרגת רעילות כזו שמתירים את שימושו בגן הביתי. אל תרססי את הצמח בתוך הבית! חומר יותר ידידותי ממנו, לא ממש רעיל, נקרא קוסייד אלא שחומר זה ובני משפחתו הקרובים אליו נמכרים באריזות גדולות בנות מספר קילוגרמים שאין לך צורך בהן, ולכן לא המלצתי לך עליו. לגבי מצע, את יכולה להשתמש בכל מצע משתלות הנמכר במשתלה מוכרת. אם את גרה בסביבות חיפה אני ממליץ לך להגיע למשתלות יגור ולקבל הדרכה במקום, אך כל משתלה טובה אחרת בסביבתך הקרובה תתן את השרות.
ש. כהן-סיון

חזור אל פורום שאלות כלליות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 10 אורחים