עץ ערבה לבית כנסת

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

עץ ערבה לבית כנסת

הודעהעל ידי AREAL75 » 25 ינואר 2011, 13:56

בס"ד--שלום וברכה למומחים !
מידי שנה ישנה בעיה למתפללים בבית כנסת בעניין ערבות לחג הסוכות היות והם מתייבשים במשך החג ויש צורך להחליפם ! לגבי עץ ערבה שתול עדיין אין באף בית כנסת !
איני מומחה בדבר אולם שמעתי שישנם מספר זנים של עץ ערבה ! וישנו רק זן אחד שנקלט והוא הזן האמריקאי,
ברצוני להבין מכם איזה סוג (שם) של ערבה נקלט והיכן אוכל להשיג מספר שתילים או במידה ואפשרי להשיג
עץ יותר גדול שיהיה מוכן והאם יכול להיקלט !
תזכו למצוות בתשובתכם
בברכת התורה
ארי'ה
AREAL75

Re: עץ ערבה לבית כנסת

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 25 ינואר 2011, 21:21

אין לנו הבנה בעניני הלכה. לפי מה שקראתי, יש אי-בהירות בשאלה מה היא ערבה מבחינה הילכתית. אני מציע לך לקרוא את הכתוב בקישור המצורף. עד היום סברתי שב"ערבי נחל" הכוונה היא למה שבבוטניקה מכירים בשם ערבת בבל, ובשפת העם נקראת ערבה בוכיה על שום המופע שלה. עתה משקראתי את דבריו של הרב עמיחי ברור שערבת בבל אינה עומדת בשני תנאים הילכתיים: ציר העלה אינו אדמדם והעלעלים משוננים בניגוד לקביעת ההלכה. בסוג ערבה יש מספר מינים. המינים העשויים לענות על הדרישות ההלכתיות הן ערבה מחודדת וערבה לבנה. לא ידוע לי על קיומם של זנים לאחד ממינים אלה, ולעניות דעתי גם אין משמעות לזן בענין שאתה מעלה. הקובע הוא המין. לא שמעתי גם על "זן אמריקאי". יתכן שזהו שם מסחרי כלשהו. לדעתי זה חסר חשיבות. על כל פנים, זכור כי ערבת בבל שיכלה לענות יפה על ההגדרה "ערבי נחל" מאחר שבטבע היא תדיר מצויה על שפת נהרות, אינה עונה על הדרישות ההלכתיות.

למזלך ישנו רב המתמצא היטב בענייני גידולים חקלאיים ועצים בכלל זה. שמו הרב יואל פרידמן. אני מאמין שיוכל לענות טוב יותר על שאלותיך. פנה אליו במכון התורה והארץ בכתובת: http://www.toraland.org.il/

לגבי מאמרו של הרב עמיחי ראה:
http://gmaranet.cet.ac.il/pages/item.asp?item=15770

הערה אחרונה: מיני הערבה השונים זקוקים למים רבים כדי שיגדלו בריאים לאורך שנים. לא בכדי ערבות גדלות לגדות נחלים. אם תמצא את העץ הנחוץ לך, הקפד לפתוח לו ברז סביב לשעון. אסור שהקרקע סביבו תגיע לכדי התיבשות.
ש. כהן-סיון

Re: עץ ערבה לבית כנסת

הודעהעל ידי AREAL75 » 26 ינואר 2011, 12:56

אשרייך על ההסבר המאלף ! אפעל ע"פ תשובתך ! יישר כוחך !
AREAL75

חזור אל פורום שאלות כלליות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 72 אורחים