סוגיה בנושא צרעות

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

סוגיה בנושא צרעות

הודעהעל ידי זאביק » 15 אפריל 2009, 11:48

שלום וחג שמח לכולם.
בכניסה לביתי יש עץ שמושך אליו דבורים וצרעות,יש שלושה סוגים שאני יודע לזהות בוודאות
ויודע שהן תוקפניות ועוקצות,הצרעה המזרחית (דבור-צבע חום צהוב) צרעת הפלך הקטנה בגודל של דבורה,והצרעה הגרמנית שמזכירה את צרעת הפלך במבנה שלה אך היא ארוכה יותר ותוקפנית יותר,נעקצתי עיי´ הסוגים שהזכרתי וזה לא תענוג גדול בלשון המעטה.
עכשיו לשאלה שלי,ישנם עוד שני סוגים שאינני יודע אם הם עוקצים וצריך להזהר מהם,הם מאוד תוקפניים ואני מתקשה לצאת ולהכנס מהבית. מדובר בחרק בגודל של דבור שמזמזם בצורה מפחידה,כולו שחור עם פסים או כתמים צהובים ועוד אחד די דומה רק שהצבע נוטה לכתום במקום צהוב.
מישהו יודע לזהות בוודאות ולייעץ לי האם להתעלם או להזמין מדביר? הם מאוד תוקפניים ואינני רוצה לבדוק על הגוף שלי אם הם עוקצים.
תודה מראש וחג שמח.
זאביק

Re: סוגיה בנושא צרעות

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 15 אפריל 2009, 12:42

הרביעית אינה מסוכנת .זאת או דבורת העץ או בומבוס.שתיהן לא תוקפניות. אבל שלוש האחרות מחיבות הזמנת מדביר כי הן מסוכנות.מי העץ המושך אותן? יתכן ואותו יש לבדוק. אולי פרחיו מושכים אותן?ואולי יש בו ענפים בהם משתכנים הדבורים=צרעה מזרחית או הצרעה הגרמנית. צרעת הפלך בונה קן קטן בהרבה על ענפי שיחים ועצים.הסרת הענף בזהירות וסילוקו מהשטח פותרת הבעיה. אני גרשתי אותן זרם מים חזק מרחוק.הצרעות כולל המלכה נפלו לאדמה המומות ואז סילקתי הענף עם הקן.האחרות מרובות מאוד ומוסתרות בתוך כוכים וסדקי עצים.חובנ להזמין מדביר.בשחורות אינן רעות אלא דבורים.עכשיו למשהו לא הגיוני.שלוש מיני הצרעות הן מתחרות על איזורי מחיה.כך שלא תקננה קרוב אחת לשניה.יכלות להיפגש ליד מים אבל צרעב מזרחית עלולהאו עשויה לחסל קן צרעות פלך למשל.סיכום הזמן מדביר כשיופיעו אם יופיעו ותוספת חשובה.כל צרעה בחודש זה היא מלכה. השמדתה= השמדת קן צרות שלם בקיץ.נהגו לחלק לנו טבלת שוקולד על כל צרעה שהבנו למדביר באפריל.!!
גרטמן יואב

הודעהעל ידי זאביק » 15 אפריל 2009, 13:09

תודה יואב.
בדקתי היטב את העץ שמושך את הדבורים והצרעות ואין עליו סימנים לקן כלשהו,המוזר הוא שהן נמשכות לעץ עצמו ולפרחים הצהובים שלו,יש את אותו עץ גם עם פרחים כתומים,זהו עץ שמשיר הרבה לכלוך והוא יכול להגיע לגובה של יותר מ 4 מטרים,אני שוקל עכשיו לכרות אותו בגלל שהוא מושך את הצרעות והדבורים,אני אנסה לצלם אותו כי אינני יודע באיזה עץ מדובר,הוא אינו חביב עלי כלל וכלל :x -גם מאוד מלכלך וגם מושך חרקים,אני חושב שאני אכין את המסור :!:
תודה וחג שמח.
זאביק

זכורני כתלמיד

הודעהעל ידי סמי+ » 16 אפריל 2009, 14:10

במקוה ישראל-כל מי שגילה מקום הימצאות של קן דַּבּוּרִים קיבל צנצנת דבש-ואחד מתפקידיי במכוורת של מקוה-היה לצאת לשטח עם האדם שדיווח -לוודא את הידיעה ולהדביר את הקן. צירעה מזרחית טורפת דְּבוֹרִים וגורמת נזק לדבוראי(כוורן).
לגבי דבורת העץ Xylocopa - כמדומני שהיא בע"ח מוגן ואינה מזיקה.מופיעה ברשת תחת השם-Carpenter bee
יום נאה.
סמי+

הודעהעל ידי זאביק » 17 אפריל 2009, 07:11

תודה סמי.
מבדיקה שערכתי ברשת מתברר שגם דבורת העץ(Xylocopa) וגם הבומבוס שתיהן עוקצות גם עוקצות,אולי לא ברמת הצרעה אבל בטוח שלא נעים בכלל,לגבי רמת התוקפנות-הבומבוס בכלל לא רגועות,בכל אופן אצלי.
הזמנתי מדביר שירסס את העץ ולאחר מכן אני אכרות אותו להפטר מהנגע הזה.
הנה אצרף לך תמונה או שתיים של החביבות ביותר שלא מומלץ ללטף :)
צרעה בנאית.jpg
החביבה ביותר
צרעה בנאית.jpg (24.7 KiB) נצפה 10237 פעמים
זאביק

הודעהעל ידי זאביק » 17 אפריל 2009, 07:14

הנה עוד מתוקונת עם שטרונגול
צרעה גרמנית.jpg
צרעה גרמנית
צרעה גרמנית.jpg (47.54 KiB) נצפה 10241 פעמים
זאביק

הודעהעל ידי זאביק » 17 אפריל 2009, 07:29

המצויה ביותר-צרעת הפלך או פלכית מצויה
פלכית מצויה.jpg
קטנה ועצבנית
פלכית מצויה.jpg (119.27 KiB) נצפה 10243 פעמים

את הצרעה המזרחית מה שבלשון העם נקרא דבור כבר אין צורך להציג אז לא צירפתי תמונה.
זאביק

הודעהעל ידי זאביק » 17 אפריל 2009, 16:44

בסוף לא עמדתי בפיתוי לצרף את המפחידה מכולן אז הנה היא הצרעה המזרחית(דבור).
דבור.jpg
דבור.jpg (77.59 KiB) נצפה 10231 פעמים
זאביק

חזור אל פורום שאלות כלליות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 15 אורחים