עגבניות שרי- עלים מתייבשים

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

עגבניות שרי- עלים מתייבשים

הודעהעל ידי gpalant » 21 אוגוסט 2009, 10:09

שלום לכולם,

אני מגדל עגבניות שרי באדנית אך מסיבה לא ברורה העלים של השיח הקטנטן מתייבשים מאוד מהר והיובש מתפשט ומשתלט על כל השיח... אני משקה באדיקות כל יומיים-שלושה ושומר על אדמה לחה בכל פעם.
זו כבר הפעם השנייה שאני רוכש עגבניות שרי- בפעם האחרונה כל השיח התבייש ו"מת". יש למישהו פיתרון?
gpalant

Re: עגבניות שרי- עלים מתייבשים

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 21 אוגוסט 2009, 12:37

על-מנת לקבל עצה ענינית עליך לצרף תמונות של הצמח החולה. איננו קוסמים והתאורים הלשוניים אינם מספיקים, מה עוד שאנשים שונים מתבטאים בדרכים שונות על אותב תופעה. מכל מקום, אם עלי לנחש מה מסתתר מאחרי תאורך הרי שהמדובר ככל הנראה במחלה פטריתית הנגרמת על-ידי הפטריה Alternaria solani. אין מה לעשות בשלב הזה, אבל להבא היה זהיר יותר ודווח מיד עם הופעת הסימנים הראשונים. בדרך כלל תבחין בנקודות כהות/שחורות על העלים ומסביבם מתפחת הילה צהובה/חיוורת. עם הזמן העלה מצהיב כולו, מת ומתיבש. דבר דומה קורה גם לגבעולים המתיבשים באופן דומה. כאשר הגזע הראשי נפגע הצמח מחוגר ומת כולו. הפטריה שוכנת בקרקע ולכן אין לשתול/לזרוע באותו מקום אף אחד מצמחי הסולניים, אלא כעבור 3 שנים. בינתיים אפשר לזרוע או לשתול במקום צמחים ממשפחות אחרות. לזה קוראים מחזור זרעים ואבותינו הקדמונים כבר הכירו את הפתרון הזה בימות התנ"ך, למרות שכמובן לא ידעו לזהות את הפטריה. עם הבשלת הפרי סלק את השיחים לאשפה ונקה מהשטח כל שארית של צימוח. בעונה הבאה רסס את המקום בתמיסת אחד ממלחי הנחושת (קוסייד, קופרוקס, מרק בורדו, בורדזול, ועוד שמות מסחריים). רסס ריסוס מונע גם את צמחי העגבניה שתשתול במקום אחר, אחת לחודש. הקפד לרסס את העלים משני צידיהם. השתמש בריכוז של 0.5%, כלומר 5 גרם בדלי של 10 ליטר. זו כמות קטנה, כרבע כפית. אל תעלה מעל לערך זה לשימוש הזה.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 21 אוגוסט 2009, 12:55

מאחר שמדובר בגידול באדניות,אני חושש שהבעיה הרבה יותר פשוטה. אבל לא פחות חמורה. באדנית יש להשקות יום יום.שוב בלי תמונות לא נזהה את המחלה ,אם ישנה. אבל יש להשקות יום יום עד רוויה. קרי עד שיוצאים מים מן הכלי/אדנית ולסלק את המים הללו לאחר זמן קצר.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 21 אוגוסט 2009, 13:01

יואב, השואל דיווח על מצע לח בכל עת. לא צריך לייחס הכל למחסור במים. עגבניות בפרט גדלות גם בעל, אומנם לא באדנית. אבל אם המצע לח, דיינו. המקרה אופיני למחלה שהזכרתי.
ש. כהן-סיון

חזור אל פורום צמחיה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו 52 אורחים