צפצפה שחורה

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

צפצפה שחורה

הודעהעל ידי טריקולורית » 04 אוגוסט 2015, 09:16

שלום לכם,

אני רוצה לשתול צפצפה שחורה במרחק של 2.5 מ' מהבית (מסיבות שלא אכנס אלהן העץ הזה הכי מתאים לצרכיי).

אני יודעת ששורשי הצפצפה אגרסיביים, אבל מדובר לא בצפצפה הרגילה אלא בעץ צר. לפי ניסים פינס קוטר הנוף נע מ-80 ס"מ ל-1.5 מ'.

לאיזה מרחק יכולים השורשים להתפשט?

המון תודה מראש!
טריקולורית

Re: צפצפה שחורה

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 05 אוגוסט 2015, 08:18

כמה עשרות מטרים. לכל מקום מושקה בסביבה.יכול גם לפתח עצים נוספים מאותו הצמח.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי טריקולורית » 05 אוגוסט 2015, 09:14

כמה עשרות מטרים? עץ שקוטרו המרבי מטר וחצי בלבד?

יואב - אתב בטוח? מדובר בצפצפה שחורה ולא בצפצפה הרגילה.
טריקולורית

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 05 אוגוסט 2015, 12:24

לא ידועים לנו צרכיך, אבל העץ הזה לא מומלץ, בלשון המעטה, לשתילה בסביבת הבית.
נתחיל בזאת שברוב המוחלט של המקרים, הוא אינו מאריך חיים מעבר ל- 10-15 שנים. בגיל כזה הוא נתקף, כמעט בלי יוצא מהכלל, במחלה חשוכת מרפא הגורמת לכיבים על הגזע. מותו ודאי מרגע שאלה הופיעו. למין זה של צפצפה שורשים ארוכים במיוחד, אבל אלה שורשי שטח, כאלה שאינם חודרים עמוק מדי. הוא זקוק לשורשים ארוכים כאלה כדי לכסות שטח מקסימלי בחיפוש אחר מים כדי לספק את קצב הגידול הגבוה שלו. מטעם זה, ההמלצה היא להרחיק אותו לפחות 15מ׳ מבנינים. ברגע שהוא חודר אל מתחת לבנינים, הוא שואב את הנוזלים המצויים שם בקרקע במהירות רבה. שאיבה זו מפרה את המאזן הפיזיקלי-מכני בקרקע, אשר גורמת למאמצי גזירה עצומים בקרקע שיכולים למוטט בנין. כדי לסבר את אוזנך, מאמצי גזירה גדולים קורים לדוגמא בבולענים, כמו אלה באזור ים המלח. שם נסיגת הים גורמת להתיבשות הקרקע, ובנקודות מסוימות היא לא עומדת יותר בהפרשי הלחצים וקורסת. דבר כזה עלול לקרות מתחת לבנין באדיבות שורשי הצפצפה. לא מדובר בשורשים אימתניים המרימים מדרכות וקירות על ידי פעולה מכנית ישירה שלהם עצמם, אלא זו רשת שורשים סבוכה שמיבשת את הקרקע היכן שהתבססה, דבר שגורר את מאמצי הגזירה המכניים הנ״ל.
נראה לי שלא יהיה נכון לבחור בעץ זה, הן בגלל הסכנה לנזקי השורשים, והן בגלל אורך חייו המוגבל גם לו התאים לך להרחיקו מהבנין.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי טריקולורית » 05 אוגוסט 2015, 13:31

אוקי. השתכנעתי לחלוטין. נשמע מפחיד, בייחוד שיש לי בית "סוכנותי" קטן וישן. לבית כזה אין סיכוי מול הצפצפה.

כהן-סיון - רוב תודות על המידע המעניין. לא ידעתי שעץ יכול לייבש קרקע באופן כזה.

נראה לי ששלושה ברושי טוטם במרחק 90 ס"מ זה מזה יעשו את העבודה, אבל זה ייקח שנים. העבודה במקרה שלי זה הסתרה מחלון קומה ב' של בית שכן.
טריקולורית

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 06 אוגוסט 2015, 08:18

יקח הרבה פחות זמן ממה שנראה לך. תוך 3 שנים תבצע הבקשה לא פחות טוב ממה שתעשה הצפצפה.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי טריקולורית » 06 אוגוסט 2015, 08:38

יואב תודה רבה!
טריקולורית

חזור אל פורום צמחיה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 33 אורחים