שאלת ברושים (מחלה)

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

שאלת ברושים (מחלה)

הודעהעל ידי סמי+ » 30 אוקטובר 2009, 14:45

ברחוב גיסין שכונת אם-המושבות (פ"ת)בצד צפון של הכביש ניצבים המון ברושים מתים. הברושים הם מהמין ברוש מצוי ואולי חלק מהם טוטם או דומה מאד. אין ברשותי תמונות אולם צבעיהם של הברושים המתים נעים בין חום חלודה כמעט ג'ינג'י ועד חום ירקרק כמו חאקי-החומים יותר כנראה מתו קודם והספיקו להתייבש יותר. והשאלה היא האם יש איזו מגיפה בארץ הפוגעת בברושים מצויים ולא רק בברוש גדל פירות (לימוני) - מחלה דוגמת הסרידיום ? כי אם כן-מדובר בחזות עגומה לברושים בארץ.
הברושים הנ"ל הם בגינון ציבורי שלי אין כל נגיעה אליו חוץ מהסקרנות האישית וכמובן תחושת צער על העצים וגם דאגה מהימצאות מחלה כזו בצורה נפוצה. והאם גם צמחים אחרים ממשפחת הברושיים יכולים להפגע ?
שבת שלום לכל החברים.
סמי+

Re: שאלת ברושים (מחלה)

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 30 אוקטובר 2009, 15:47

לא אכנס לפרטים. ברושיים אינם מתאימים ברובם הגדול לארצנו.הבאת מאות מינים וזנים של ברושיים -ערערים,ברושים, אורנים ,תויות ועוד תרמה לנו מחלות ומזיקים שונות ומשונים. גם הברוש המצוי,שבעבר(כך מקובל בין הבוטנאים) היה צמח בר בארצנו, נדבק בחלק מין המחלות והמזיקים הללו. ראה האורנים בשער הגיא גם כן. אז כן מחלות הברוש הלימוני,פוגעות גם בברוש מצוי. בעיקר בקלונים(אותם קשה לזהות בשטח) שגודלו מזרעים מיובאים. גם הטוטם שהוא ברוש מצוי,לא מקומי,סובל מצרות אלו. אז לקוראים: חשבו פעמיים לפחות לפני שאתם מגדלים ברוש /ברושיים שאינם ילידי הארץ.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 31 אוקטובר 2009, 22:40

סמי שלום:
לפני מספר שנים מועט פרצה מגיפה בברוש המצוי באגן הים התיכון. מחקרים באוכלוסית הברוש במרוקו זיהו את הגורם כסירידיום כפי ששערת (Seiridium cardinale). בשנות ה-90 של המאה הקודמת נחקרה פגיעה דומה בארץ ובמקרה ההוא הפתוגן זוהה כפטרית הפומופזיס (Phomopsis occulta). המחקר בוצע על ידי הצוות של ד"ר מרים קימחי במנהל החקלאי בבית דגן. מה שאתה מתאר נראה לי חמור דיו כדי להסב את תשומת ליבם של האחראים בעיריה. אני מציע שתפנה אותם אל מרים קמחי, או בכלל אל הגנת הצומח במנהל החקלאי. המגיפה עלולה לכלות את אלו שנותרו ולנדוד הלאה אל מחוץ לפ"ת.

איני מבין את ההערה על כניסה לפרטים בדבריו של ידידי יואב. אם יודעים, חובה לרדת לפרטים להתריע או להציע פתרון אם יש כזה. שתי המחלות האלו קשות אבל ניתן למנוע את המשך התפשטותן. קינה ונהי על החדרת מינים לארץ לא תועיל למצב. מינים חדשים ימשיכו להגיע לכאן בכח הסקרנות האנושית, וגם מהיותנו חלק מהכפר.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי סמי+ » 01 נובמבר 2009, 22:35

תודה לשניכם על ההתיחסות. ואכן בימים הקרובים אנסה ליצור קשר עם הגורמים המתאימים בלי נדר.
קבוצת הברושים הגדולה למדי שחלק מחבריה מתים אכן מעוררת תחושת אי-נוחות.ובאמת אין להשאר שווי נפש מול זאת.
לילה נאה
סמי+

Re: שאלת ברושים (מחלה) איך מתפלים בזה??

הודעהעל ידי שי » 01 ינואר 2010, 12:05

איך מתפלים בזה??[ :lol: :twisted: :twisted: דחוף!!!!!!!!!! תענו!!
שי

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 02 ינואר 2010, 15:27

כנות : אני לא יודע.יש לקרן הקיימת ולמשרד החקלות אמצעים לטיול . לדעתי לרוב זה לא עוזר הרבה.לכן מיצע לפנות אליהם.אני אישית ממליץ כיום לאנשים לא לשתול ברושים וברושיים כלל. אני מניח שכמו עם הברוש הלימוני ,זה יבוא מהשטח,אם לא יבוא מלמעלה.יש להקטין בגידול ברושיים בארץ.
גרטמן יואב

חזור אל פורום צמחיה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו 68 אורחים