עץ ליצ'י נושר

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

עץ ליצ'י נושר

הודעהעל ידי גליתר » 23 אוגוסט 2009, 07:24

שלום.

בגינתי עץ ליצי קטן בגובה מטר. בשבוע האחרון מחצית מהעלים והענפים פשוט נושרים - הענפים הדקים פשוט נשברים במגע עדין ביותר.
העץ לא מצמיח עלים חדשים בחלקו העליון. מצמיח ענפים ועלים רק בבסיס הגזע התחתון.
העץ מושקה אחת ליומיים, 20 ליטר בכל השקייה(כ 70 ליטר בשבוע), העץ מקבל שמש מלאה וחצי כוס דשן בשחרור מבוקר.
מה יכולה להיות הבעיה?

בברכה
גלית
גליתר

Re: עץ ליצ'י נושר

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 23 אוגוסט 2009, 15:04

התשובה הראשונה ציטו:עץ ליצ'י אצלי במטע מקבל כ 100 ליטר ליום. סוף ציטוט. כך אמר בטלפון מגדל ליצ'י מהגליל המערבי כששאלתי על כך. גדל בטבע גם בתוך מים ממש. לגבי הדישון: חצי כוס דשן בשחרור מבוקר? כל כמה זמן? אולי זכור גם שם הדשן?לכן איני אומר דבר על כך,עד שאדע במה מדובר.כמו כן :איפה בארץ גדל הצמח?
גרטמן יואב

הודעהעל ידי גליתר » 23 אוגוסט 2009, 16:33

לגבי הדישון: הוספתי חצי כוס דשן לפני כחודשיים יחד עם השתילה - שם החברה שמייצרת את הדשן הוא SCOTSS, מבוקר ל3 חודשים.
העץ שתול בצורית סמוך לכרמיאל. לגבי המים, העץ עדיין קטן יחסית, האם יש הצדקה לתת 100 ליטר ליום? הרי גם הכמות שאני משקה היום מחלחלת הרבה מעבר לשורשים כמטר מעץ(ע"פ הרטיבות והעשבים וגוש השורש לפני חודשיים היה בקוטר 20 ס"מ). בכל מקרה אני נכונה להגביר גם את ההשקיה אם לדעתך זה יציל את העץ.

תודה
גליתר

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 24 אוגוסט 2009, 14:01

לא, אין הצדקה בתנאים אלה ל-100 ליטר ביום גם לו העץ היה בוגר. כמות זו מוגשת בחקלאות המסחרית המכוונת לתנובה מירבית. בבית אין לך צורך באלפי פירות ליצ'י. לא תדעי מה לעשות עימם. עץ בוגר בבית די לו כמות של 60 ליטר אחת ליומיים ולגבי העץ הצעיר שלך די בכמות של 30 ליטר אחת ליומיים. הגבירי את ההשקיה מעבר לכך רק בשבועות בהן העץ יהיה בפריחה. אבל חשוב תמיד שתגישי את המים בטיפטוף איטי. תכנני את מספר הטפטפות כך שכל הכמות תטפטף במשך 3 שעות לפחות. לגבי הדשן, נהגת כשורה. אין צורך בדשן נוסף בעונה זו. לגבי מצבו הכללי של העץ, עתה הבהרת שהוא נשתל רק לפני חודשיים. את זאת היה עליך לומר מלכתחילה כדי לא להטעות אותנו. נראה לי שהעץ עדיין לא נקלט בסביבתו החדשה. זו תופעה טבעית ואל לך לדאוג. אם לא מדובר במחלב שתקפה אותו, הוא ישתקם, יקלט ויחזור לצמוח באביב הבא. ברם, מאחר שאת מדווחת על ענפונים מתיבשים, היינו בכל זאת רוצים לראות תמונות של השתיל הצעיר הזה. צלמי את העץ כולו ותמונות נפרדות של ענף יבש כזה ושל עלה מתיבש/פגוע. השתדלי שהתמונות תהיינה חדות וברורת וצרפי אותן כאן לבחינה.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי גליתר » 25 אוגוסט 2009, 12:38

שלום רב,
ראשית תודה על התגובה.

לצערי נכון לעכשיו כל הענפים החלשים כבר נשרו והענף הראשי(הגבוה ביותר) נשאר עירום לחלוטין. ולכן אין לי אפשרות לצרף תמונה של ענף חלש. בכל מקרה, לעין בלתי מקצועית רוב הענפים נראו בריאים והעלים ירוקים. הענף גמיש ולא היה יבש, אבל פשוט היה מתנתק מהענף הראשי בדיוק בנקודת הצמיחה. כך גם העלים- פשוט מתנתקים מענף. למרות שהיו כמה ענפים שבאמת התייבשו וקיבלו גוון אדמדם והם באמת היו שבירים.
נכון לעכשיו העץ איבד כ75% מהעלים והענפים שלו ולא מצמיחם מחדש. הצמיחה החדשה היחידה היא ממש בבסיס ולאורך הגזע, ואציין שהצמיחה שם ממש יפה ומהירה.
בנוסף הגברתי את כמות ההשקייה ל30 ליטר להשקייה ע"פ עצתך וצרפתי תמונות לעיונך.

תודה.
קבצים מצורפים
IMG_5457.JPG
IMG_5457.JPG (238.09 KiB) נצפה 11177 פעמים
IMG_5455.JPG
IMG_5455.JPG (211.37 KiB) נצפה 11179 פעמים
גליתר

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 25 אוגוסט 2009, 23:20

אי אפשר להגזים בחשיבות של צרוף תמונות בעת הפניה הראשונה. הנה מסתבר כי אינך יודעת שלעץ הזה עלים מורכבים. לעלה מורכב שדרה מרכזית אליה מתחברים מספר עלעלים. מספר העלעלים בעלה המורכב, והיות מספר זה זוגי או אי-זוגי, וכן האם העלעלים נגדיים או מסורגים, כל זה הוא פונקציה של העץ המסוים. לליצ'י יש עלה המורכב בד"כ מארבעה עד שמונה עלעלים מסודרים לסרוגין משני צידי הציר של העלה. דוגמא לעלה כזה רואים בתמונה הראשונה מימין. עתה ברור לי כי מה שהצהיב ונשר היו עלים כאלה ולא ענפים כפי שסברת שהם. נשירה של ענפים היא ארוע תמוה ולא ירדתי לסוף דעתך עד שלא צרפת את התמונות. לעצם העניין, השתיל הצעיר נראה לי בסדר. הוא סובל מטראומה של ההעברה, כמו כמעט כל עץ אשר מועתק מסביבתו הטבעית. אני מקווה שהוא יצא ממצב ההלם בו הוא שרוי כיום, ויחזור להתפתח אולי עוד לפני החורף, אך היי סבלנית ובאביב הוא ישוב בחזרה, כמילות השיר. הקפידי על הטיפול שהמלצתי לך עליו, בפרט על השקיה מסודרת.

בהצלחה.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי גליתר » 26 אוגוסט 2009, 18:10

תודה רבה על התגובה המעשירה, וצר לי על בורותי בנושא.
אני כמובן אקפיד של משטר השקייה נכון, וסבלנות לצמיחה יפה בעתיד.

ושוב תודה.
גליתר

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 14 אורחים