עץ הדר , ועוד עצים.

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

עץ הדר , ועוד עצים.

הודעהעל ידי לולו » 29 יולי 2009, 13:56

שאלה ראשונה:
יש לי בחצר עץ תפוז ואשינגטון בן 25 בערך שנה.פירותיו מתוקים ביותר ועסיסיים.
בזמן בנייה, בשנה שעברה, הוא נשבר, וגדענו אותו עד מתחת למקום השבירה.
בינתיים הוא הצמיח הרבה מאד ענפים ואיני יודעת אם הם מתחת או מעל להרכבה.
אחד מהם עבה יותר מהאחרים והוא צומח קרוב יותר לקו הגיזום.
אין לו כמובן שום סימני פרי וגם לא היתה לו פריחה.
אני מאד רוצה לשקם אותו. האם יש תקווה ? האם כדאי ?
מה עושים ?

שאלה שנייה:
שני עצי הדר צעירים מאד ששתלתי לפני שנה, אחרי הבנייה כמובן, ועכשיו נראה לי שהם נטועים במקום לא נוח לי מבחינת תכנון הגינה, וברצוני להעבירם.
חשוב לציין שמשום מה, מסיבה לא ברורה, כל הפריחה שהייתה עליהם נפלה, וברור שלא יהיה לי פרי מהם, השנה.
השאלה: האם אפשר להעביר אותם למקום אחר בלי לגרום להם נזק ?
איך לעשות זאת ? ומתי זה יהיה המועד הנוח ביותר מבחינתם.

שאלה שלישית:
קניתי במשתלה שלכם עץ תות מסוג שאמי - דמשקאי.
טרם שתלתי כי חם מאד עכשיו והמקום המיועד חשוף מאד לשמש כל היום כמעט.
השאלה: מתי יהיה הזמן הטוב ביותר עבורו לנטיעה ?
מה המרחק שיש לשמור בינו לבין עצי ההדר שבחצרי ?
אגב, עד לאיזה גובה צומח השאמי המיוחד הזה ?

שאלה רביעית:
יש לי עץ תמר - פירותיו צהובים - ואיני יודעת את שמו.
מסביבו צומחים חוטרים אין ספור והם מטרד, אחד החוטרים הוא כבר כמעט עץ בכוחות עצמו .
מה עושים ?

ותודה מראש
לאה שוייד
לולו

Re: עץ הדר , ועוד עצים.

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 29 יולי 2009, 15:44

1. ברך ההרכבה נמצאת בד"כ בגובה של 10-20סמ' מעל פני הקרקע. לפי תאורך לא מתקבל הרושם שניסרתם את הגזע מתחת לגובה זה. אם גובה הגזע המקורי שנותר הוא מעל 50סמ', אין כמעט ספק שכל הצימוחים, או לפחות כל אלה היוצאים מגובה של +20סמ' מעל פני הקרקע, שייכים לרוכב ולא לכנה. תני השנה לכולם להתפתח. בחודש נובמבר גזמי את כל הצימוחים חוץ משניים-שלושה הכי מוצקים וחזקים היוצאים מחלקו העליון של הגדם. מאלה תתפתח הצמרת החדשה. פרי לא תקבלו בשנתיים הבאות. בעוד 3 שנים יחדש העץ מתן פרי מהצימוחים החדשים.

2. סוף מעשה במחשבה תחילה. לא מומלץ להעתיק כיום את ההדרים, בוודאי לא בעבודה עצמית, כעת בלב הקיץ. אם אתם חייבים לבצע את העתקה עשו זאת בעזרת איש מקצוע ורצוי מאוד להמתין לחודש פברואר הבא. אם אתם נחושים לעשות זאת בעצמכם, כאן ועכשיו, שובי לכאן וננחה אותך, אך דעי לך כי הסיכויים להצלחה יהיו פחותים, עד פחותים בהרבה.

3. את יכולה לשתול אותו כיום, ובתנאי שתקפידי על השקיה תכופה, לפחות אחת ליומיים 20 ליטר בכל פעם. לא לתת לקרקע להתיבש סביבו! הזמן המתאים ביותר הוא ראשית האביב, אבל מלבד לב החורף כל זמן אחר יתאים לכך אם משקים כראוי. חפרי בור הגדול פי 2 בקוטרו מקוטר המיכל ועמוק ב-50% מגובה המיכל. ערבבי מצע משתלות וקומפוסט יחד עם האדמה שהוצאת מהבור (יחס 1:1:1) והשתמשי בתערובת למצב את השתיל בבור החדש כך שנקודת המפגש של הגזע עם פני המצע במיכל תשאר באותו גובה כמו פני השטח סביב לבור השתילה. במילים אחרות, אסור שהגזע יקבר בעומק הבור מעבר למצבו כיום. צרי מסביב לשתיל גומה להשקיה והקפידי לשמור על קרקע לחה (לא מוצפת) עד שיתחיל לבלוב חדש. תות שאמי מגיע לגובה של 5-6 מ' ורוחבו כ- 4-5 מ'. הרחיקי אותו מן ההדרים למרחק של 3מ' לפחות.

4. אין מה לעשות מלבד להוריד את החוטרים האלה כל פעם שהם מופיעים. בדרך כלל חוטרים כאלה מעידים על כך שהתמר במצב עקה, מזדקן, חולה, או לא מטופל טוב. האם מושקה כראוי? מדושן? מה מצב עלוותו, האם ירוקה ובריאה?
ש. כהן-סיון

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 18 אורחים