עלים מצהיבים בתפוז

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

עלים מצהיבים בתפוז

הודעהעל ידי ztomerz » 19 יולי 2009, 16:56

שתלתי בגינתי עץ תפוז ולנסיה בגודל 50 ליטר לפני כחודש
את העץ שתלתי במפנה דרומי, כך שמקבל הרבה שמש, ואני משקה אותו 3 פעמים בשבוע לכ 45 דקות במעגלי טפטפות.
על העץ פרי שנראה גדל ועלים חדשים המצבצים
אולם ברבים מהעלים הישנים הופיע לפתע צהבהבות ומעט כתמים שחורים.

מה עליי לעשות? האם המדובר בהשקיית יתר, אקריות, חוסר דשן או מה?

תודה

תומר
ztomerz

Re: עלים מצהיבים בתפוז

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 20 יולי 2009, 06:38

שלום לך:

לגבי השקיה, אנחנו שבים ומבקשים כל העת כמויות בליטרים ולא סיפורים. הנתון 45 דקות השקיה עם "מעגלי טפטפות" לא אומר לי דבר וגם לך הוא לא אומר דבר. ב45- דקות השקיה בסידור כזה אפשר לטפטף 10 ליטר וגם 1000 ליטר. כמה טפטפות יש במעגלים? האם מדובר בצינור תקני עם ספיקה ידועה של כל טפטפת? שתיל כשלך זקוק ל-90 ליטר מים בשבוע, מחולקים בשלב הזה ל-3 השקיות. בהמשך עם התבגרותו יזדקק ליותר מים בפחות השקיות שבועיות. האם פיזרת דשן בשיחרור איטי בבור השתילה, ואם כן כמה?

לגבי העלים המצהיבים, אל תדאג יותר מדי. השתיל מצוי בזמן זה בטראומה של המעבר למקום החדש. אם הוא החל להוציא ניצנים חדשים, סימן שהחל להקלט. עד סוף הקיץ ישלים להקלט במקום, רק הקפד על השקיה סדורה. כדי לעזור לו להקלט, הסר את כל התפוזים המצויים עליו. אם השתילך צריך לספק מזון לפירות, לא נותר לו די עבור השורשים והעלווה. בבוא הזמן הוא יניב כפי שצריך ולא כתגובה לעידוד על ידי המשתלות היצרניות שרוצות לעזור לך לשלוח יד לארנק.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 20 יולי 2009, 09:08

ענין השמש מדאיג אותי יותר מחלק מהנתונים שסיפקת. חשוב לא להשתמש בדשן מסיס או נוזלי.הכמות שמוגשת אחת לחודש לפי הכתוב, מספיקה להמון פעמים לצמח זה מחד. מאידך,פספוס קטן בהשקיה עלול להרוג את הצמח.
חשוב אמרתי,ענין השמש. שמש צהריים במפנה דרומי,"יעילה" פי שלוש לפחות בשליחת קריה לעבר הצמחים והעציץ.חיפוי והצללה של המיכלים עצמם,יעזור המון למניעת בישול שורשי העצים.האמת היא שכדאי לדאוג ששתילים במיכלים לא יעמדו בקיץ בשמש צהריים. אם צריך ואין ברירה,אני ממליץ אפילו על השייה יום יומית.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 20 יולי 2009, 13:33

ליואב היה נדמה בטעות כי מדובר בעץ שתול בעציץ. מאחר ואין זה המקרה, אין חשש מקרינת השמש. מפנה דרומי רק יועיל לו במתן פרי בבוא שעתו. עקוב אחר מה שכתבתי לך.
ש. כהן-סיון

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot], Google [Bot] ו 16 אורחים