הרכבת עץ קלמנטינה

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

הרכבת עץ קלמנטינה

הודעהעל ידי uziba3 » 11 אוקטובר 2012, 18:11

שלום רב לכם.
בטו בשבט האחרון נטעתי עץ קלמנטינה בן שנתיים. לצערי לאחר כמה זמן הוא השיר את כל עליו ונשאר קריח.
כעת צמח מגזעו ממש ליד האדמה ענף חדש ירוק עם עלים יפים. שאלתי היא איך אני יודע אם העץ הוא עץ קלמטינה במקורו או שהוא מורכב, ואם הוא מורכב איך אני יכול לדעת אם הענף שגדל הוא מעל ההרכבה או מתחתיה ובעוד שנה-שנתיים אני אקבל פירות חושחש לא אכילים ולא קלמטינה וסתם בזבזתי את הזמן.
תודה רבה
uziba3

Re: הרכבת עץ קלמנטינה

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 11 אוקטובר 2012, 23:09

כל ההדרים, ללא יוצא מהכלל, מורכבים על כנה מתאימה. אולי היחיד שיוצא מכלל זה הוא האתרוג וזאת מסיבות הילכתיות, אבל איני בקי בכך. הקלמנטינה שלך בודאי מורכבת. בדרך כלל ניתן להבחין ב"ברך" שהיא תפיחה בגזע בגובה של כ-10סמ' מעל פני הקרקע. תפיחה זו מציינת את הברך שהיא נקודת ההרכבה. ודא שבעת השתילה לא קברת את הברך בתוך הקרקע, כי אם זהו המצב אזי העץ לא יחזיק מעמד ויקרוס. הענף שצמח מקירבת פני האדמה נקרא בעברית חוטר ובז'רגון החקלאי הוא נקרא "חזיר". אם יורשה להתפתח לכלל ענף מניב תקבל כמעט בודאות פרי חושחש. סלק אותו בהקדם. טפל בשתיל כנדרש, בפרט הקפד על השקיה נכונה (קרא כאן את מה שכתבנו בימים האחרונים שוב על צרכי המים של עצי ההדר) ואם הכל כשורה אזי אין סיבה שלא תקבל פרי טוב בעוד מספר שנים. הנבה של ממש תהיה רק בעוד כ-3 שנים.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי uziba3 » 14 אוקטובר 2012, 08:40

תודה רבה על התשובה.
אכן אני אבדוק את עניין הברך, רק טעיתי בנתון אחד: זה עץ תפוזים שמוטי ולא קלמנטינות. האם ניתן להניח שתשובתך לא תשתנה?.....
uziba3

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 14 אוקטובר 2012, 08:58

אכן, תשובתי נותרת בעינה.
ש. כהן-סיון

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 28 אורחים