עצי אנונה שלא חונטים פירות

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

עצי אנונה שלא חונטים פירות

הודעהעל ידי יעקב » 07 מאי 2009, 20:36

שלןם רב יש לי שני עצי אנונה בגינה.
כבר כמה שנים ששני העצים מלאים בפריחה.
אבל כל שנה אכזבה שום פרח לא חונט לפרי.
האם יש אפשרות שהעצים יתנו פעם פרי (משהו יעץ לי פעם לבצע האבקה עם מכחול האם יש אפשרות אחרת ?)
יעקב

Re: עצי אנונה שלא חונטים פירות

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 07 מאי 2009, 21:25

לא יודע על אפשרות אחרת שתתן תוצאות.קרא את שכתבנו הפורום הישן.ישנה הצעה שקבלנו מגולשף לדאוג לירקותרקובים מתחתלעץ בזמן הפריחה.הללו מושכים חרקים שעוזרים בהפריה. יש מקומות בעולם (כך שמעתי ,אבל איני יודע בברור) שבהן הפרית אנונות היא מקצוע.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי אורן א » 09 מאי 2009, 12:56

לפחות בעץ אנונה שלי, עד שלא הפריתי ידנית אף פרח לא חנט פרי.
השימוש במכחול הוא לא מסובך:
כאשר פרחי האנונה נפתחים (בד"כ בשעות הצהריים-אחה"צ) הם במצב נקבי. הם נשארים במצב זה עד הערב למחרת, ואז (בערך ב19:00 למחרת, הופכים למצב זכרי). ניתן להבחין בקלות במעבר למצב הזכרי- שלושת החלקים שמרכיבים את הפרח נפתחים הרבה יותר מאשר המצב הנקבי, והצלקת נעשית כהה יותר.
כשהפרח במצב הזכרי- קח מכחול דק, ונער אותו בתוך הפרח (כמובן שצריך קופסה מתחת), עד שכל האבקנים יהיו בתוך הקופסה.
אבקה של פרח אחד מספיקה להפרות שנים-שלושה פרחים.
אם בזמן שאספת את האבקנים, יש פרח אחר במצב נקבי (נפתח באותו יום בצהריים), קח את המכחול ואבק את הצלקת של הפרח הנקבי.
ע"מ להקל את תהליך ההאבקה (מכיוון שהפרח במצב הנקבי שלושת החלקים יחסית צמודים, וצריך להתאמץ קצת ע"מ לפסק אותם קלות ולהאביק אותם), יש פטנט טוב שמצאתי באינטרנט, שתמיד עובד: תלוש ידנית את אחד משלושת החלקים שמרכיבים את הפרח הנקבי, ואז הצלקת תהיה חשופה, ויהיה ממש נוח להאביק את הצלקת.
אם אין פרח נקבי, שמור את הקופסה עם האבקנים במקרר- האבקנים יהיו טובים לעוד יומיים בערך.
ההסבר שלי טוב לסוג האנונה שלי (הכלאה בין קשקשית לחלקה). אם האנונה שלך היא חלקה/קשקשית (פחות נפוץ במשתלות), אז שעות המעבר בין השלב הנקבי לזכרי שונות.
אורן א

הודעהעל ידי nurit_g » 23 יוני 2010, 17:09

יש לי אנונה מזה 11 שנים ולפני כשנתיים התחילה לפרוח וחיכיתי כמובן לפירות , שלא הגיעו. השנה ביקרתי אצל חברים בעלי מטע אנונות והם לימדו אותי לאבק את האנונה , באותה מתכונת שציין המשתמש הקודם.
אני אמנם לא אספתי את האבקנים (רעיון טוב שלא חשבתי עליו), אך הצלחתי למצוא פרח נקבי לאבק אותו כל פעם שאספתי את האבקה מפרח זכרי. התחלתי בתהליך לפני חודש, והיום יש לי כבר כ - 6 פירות בתחילת דרכם (היתה לי פריחה מועטה מאוד השנה...).
אני בודקת כל יום את העץ וכאשר אני רואה פרח זכרי אוספת את האבקנים שלו במכחול דק, כפי שצוין.

נאמר לי כי ניתן לבצע את התהליך במשך כחודשיים, מסוף מאי ועד סוף יולי.

נאמר לי עוד כי עדיף לגזום את העץ מאוד מסיבית בתחילת חודש מרץ מאחר והפריחה היא רק על הענפים החדשים שצומחים. כך גם גורמים לעץ לא להיות גבוה מדי ומקלים על עבודת האיבוק. (היום אני נעזרת בסולם גבוה כי יש פריחות מאוד גבוהות)
מלאכת האיבוק לא קשה , והסיפוק רב מאוד, והשנה סוףסוף יהיו לי פירות.....אני מקווה.
nurit_g

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 23 יוני 2010, 20:32

תן מים והפריחה תמשך עוד הרבה זמן.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי al9l » 26 יוני 2010, 07:12

עץ האנונה שלי חנט כ-30 פרות בשנה שעברה ללא התערבות שלי. לפני מס' חודשים ביצעתי גיזום חריף לעץ ונכון לעכשיו ראיתי עליו מס' קטן של פירות. נוף העץ כעת, לאחר הגיזום, הרבה יותר מרשים.
al9l

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 26 יוני 2010, 14:11

גם לי ולבני עצי אנונה. אפילו לא בדקתי את הזנים.אשתקד קיבלתי כ 30 פירות בדרך משלי. לי אין סבלנות להאבקה ידנית. אז אני מפזר קליפות אבטיח ומלון מתחת לעץ. התוצאות משביעות רצון. מניח שילוב עם האבקה ידנית(מקצוע בפלורידה) יהיה טוב יותר.
גרטמן יואב

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 76 אורחים