עלים שמוטים באבוקדו צעיר.

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

עלים שמוטים באבוקדו צעיר.

הודעהעל ידי eyalgeva » 06 אוגוסט 2011, 21:42

שלום,
בחצרי אבוקדו (איזור הוד השרון), העץ בגובה 1.5 מטר בו שנה אצלי וכבר נקלט.
לעץ הרבה עלווה צעירה בצבע ירוק מבריק ויפה.
לפני כיומיים שמתי לב שכל העלים בעיקר בחלק העליון ובעיקר החדשים, שמוטים כלפי מטה, חלקם אכולים במקצת
וקצת מעוגלים כלפי פנים...
השקיתי הרבה אתמול והעץ נראה מדאיג מאוד, לא ראית כנימות או מזיקים במבט חטוף.

אנא עזרתכם,
תודה.
eyalgeva

Re: עלים שמוטים באבוקדו צעיר.

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 06 אוגוסט 2011, 22:08

תמונות בבקשה. בלי תמונות לא נוכל לומר דבר של טעם. עם זאת עליך לדעת שאבוקדו הוא צרכן המים הגדול ביותר בין עצי פרי. בגידול חקלאי מקבל כל עץ 200 ליטר (חבית!) מים בכל יום ויום. כמה מים אתה נותן לו? ובאיזו תדירות?
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי eyalgeva » 07 אוגוסט 2011, 00:11

תודה, אצלם מחר ביום.
יש לעץ טפטפות שלדעתי כמה ליטרים בודדים ביום ופעם בשבוע כמות של 20-30.
מסביב לעץ פלריג וחלוקי נחל מעל, כך שהאדמה תמיד לחה ולא מתייבשת.
הכמות שכתבת היא עצומה ומתאימה אני מניח לעץ בוגר גדול, העץ נתן צמיחה מדהימה באביב ועד עכשיו,
ולא נראה שסובל מחוסר מיים.
eyalgeva

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 07 אוגוסט 2011, 05:11

בדיחה ישנה מספרת על חוואי שניסה להרגיל את סוסיו להתקיים בלי אוכל ומים על-ידי כך שבהדרגה צימצם להם את הכמויות. כאשר הסוסים כמעט התרגלו לא לאכול קרה אסון איום - הם מתו לפתע.
העץ שלך עשה ככל יכולתו לשרוד בתנאים שהכתבת לו אבל עתה הוא מרים ידיים (או שומט עלים). מאחר שאינך מכוון לתנובה מסחרית, די בכך שתתן לו לפחות 250 ליטר בשבוע. חלק ל-3 השקיות, אחת בכל יומיים. אני ממליץ לסלק את יריעת הפלריג אם אתה רוצה עץ בריא. זהו פטנט טוב למראה אסטתי אבל יכול להיות מאוד בעייתי לצמחים כאלו. היריעה מונעת איוורור ראוי לקרקע ומעודדת התפתחות מחלות ריקבון השורשים.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי eyalgeva » 08 אוגוסט 2011, 09:43

הי, כמובן שמכיר את הבדיחה אך סבא שלי היה מספר על חמור...

לפי "מעט" ההיגיון והמציאות, אין סיכוי שזה חוסר מיים ובטח לא אחרי שנתתי כמות נכבדה לפני כמה ימים
שגיליתי את העניין. החלק העליון של העץ נראה ממש לא טוב וכמו אחרי התקפה, העלים פשוט נראים חולים ואין טוב יותר ממראה התמונות.
אגב כל העצים שלי מתחת לטוף וכולם נראים ומניבים נהדר, כולל הליצ'י המניב בעונה זו, מסכים שללא הטוף האדמה מאווררת יותר.

תודה.
קבצים מצורפים
IMGP0925a.JPG
IMGP0928a.JPG
IMGP0926a.JPG
eyalgeva

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 08 אוגוסט 2011, 23:02

אתה מוכיח בפנייתך, שוב, כי אין תחליף לתמונות. כמעט ואין קשר בין דבריך "שמוטים כלפי מטה, חלקם אכולים במקצת וקצת מעוגלים כלפי פנים" לבין מה שרואים בעין. העץ שלך בפשטות חולה מאוד. לא ניתן על-פי תמונות אלה, בלי לבצע בדיקות מעבדה, לקבוע מה בדיוק פגע בו אך הסביר בעיני הוא אחת משתי פטריות שוכנות קרקע. האחת, פטרית הורטיסיליום, גורמת למחלת הדוררת. מחלה זו פורצת באופן פתאומי ועלולה להביא את העץ לסופו בתוך זמן קצר יחסית. רק לעיתים רחוקות מצליח העץ להתגבר על גורם המחלה בכוחות עצמו. אין תרופה למחלה זו. השניה, פטרית הפיטופטורה, גורמת למחלת ריקבון השורש. גם כנגדה אין עצה. אם העץ לא יתגבר בכוחות עצמו, הוא ידעך לאיטו אל מותו. כל שאני יכול להציע לך הוא לאוורר מיד את הקרקע, אולי זה יעזור אם המדובר במחלת הפיטופטורה. אין מעבר לכך מה לעשות. העובדה שעצים אחרים לא מראים סימני עקה אינה מלמדת דבר. סימנים כאלו עלולים להופיע בהמשך, או לא להופיע כלל. כל פרט ודרך התגובה שלו. גם אצלנו, בני האדם, לא כולם לוקים בשפעת כאשר יש התפרצות של המגפה. אם בכל זאת יקרה הגרוע מכל והעץ יגסוס וימות, אל תשתול דבר במקומו בטרם תחטא את הקרקע.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי eyalgeva » 08 אוגוסט 2011, 23:15

תודה רבה! אבל התאור שלי מדוייק בהשוואה למראה לפני כמה ימים ורואים בתמונה שהם שמוטים (היו זקופים), קצ מעוגלים
וכבר קצת שרופים בקצה... בכל מקרה לא משנה, לדבריך להכין את הקברן.

הספקתי לדבר עם אגרונום שחנות הגינון הפנתי אותי והוא אמר דברים מאוד דומים (שזה לא חוסר מיים) כבר אווררתי את הקרקע, קצת
תיחחתי את האדמה והתחלתי להתפלל.. הוא אמר שאולי הקרקע מליחה ולהשקות עם מי מזגן, לא נראה לי כ"כ ובכל מקרה אין לי כ"כ הרבה
מי מזגן...

עצוב שאין מה לעשות, אין שום תרופת סבתא? להשקות עם מיים עם חומר מסויים לנסות להרוג את הפטרייה? לאחרונה לקחתי אקונומיקה
מדוללת כמובן ושפכתי במוקדים של דרנים בדשא במקום חומרים רעילים כמו דורסבן או דיזיקטול. זה קצת עזר...

תודה שוב.
eyalgeva

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 08 אוגוסט 2011, 23:26

הדיבורים על קרקע מלוחה נראים לי דברי הבל, לאור הצימוח הרענן הקים בשאר חלקי הגינה הניבטים מהתמונות. אין צורך במקרה הזה במי מזגן ולא תעזורנה תרופות סבתא. לצערי, כפי שכבר כתבתי, אין תרופה כנגד פטריות אלה. פטרית הורטיסיליום עלולה להשאר במצב רדום בקרקע עד 15 שנה ותתעורר לחיים כאשר ישתל שם פונדקאי מתאים לה. לכן חשוב לחטא את הקרקע. אם אתה מתפלל, זה אולי יעזור לעץ לעזור לעצמו. מעבר לכך אין לי עצה עבורך הפעם.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי eyalgeva » 08 אוגוסט 2011, 23:42

תודה ולהתראות בשמחות.
eyalgeva

הודעהעל ידי eyalgeva » 09 ספטמבר 2011, 12:20

הי, לאחר הרבה תקווה, כמה מנות אקונומיקה (כוס בדלי פעם בשבוע), איוורור הקרקע ו... קוקטייל תרופות ישנות
מהבית מומסות בדלי מיים, העץ החל ללבלב!

העלים השרופים למעלה קוצצו על ידי, גם ענפים שלא נראו "טוב".

והעץ ממש חזר לתחיה!

נראה כי מנת 20-20-20 קלה תוסיף ללבלוב ובא שלום על ישראל.

להשתמע.
eyalgeva

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 21 אורחים