עמוד 1 מתוך 1

כיצד להעתיק עץ לימון?

הודעהפורסם: 05 מאי 2009, 12:38
על ידי glilon
שלום,

בגינתי עץ לימון בן כשמונה שנים. העץ אינו גדול במיוחד קוטר הגזע כ 10 ס"מ. אני מעוניין להעתיקו בתחילה למיכל למספר שבועות עד סיום עבודות הפיתוח ואז להחזירו למקום אחר בגינה בסמוך למקום בו היה שתול. גזמתי אותו מעט ואני מבקש הנחיות כיצד לבצע את העתקה על מנת לגרום את הנזק המינימלי לעץ.

בברכה.

Re: כיצד להעתיק עץ לימון?

הודעהפורסם: 06 מאי 2009, 11:15
על ידי ש. כהן-סיון
שלום לך:

אם אינך איש מקצוע, חבל על הניסיון. עץ כזה צריך להעתיק אדם שזה מקצועו ובעזרת כלי מכני מתאים (מחפרון) שיעקור אותו עם מקסימום שורשים. גם ה"איפסון" שלו עד שהמקום יהיה מוכן לקליטתו מחדש, אינו דבר של מה בכך. צריך את גוש השורשים לעטוף היטב בשרי יוטה ולהקפיד על השקיה תכופה כדי למנוע את התיבשות ציצת השורשים. לאחר השתילה מחדש צריך להקפיד על השקיה מוגברת עד לקליטת העץ מחדש. כאמור, צריך להזמין איש מקצוע לביצוע כל המטלות ולפני כן כדאי לחשוב על ההוצאות ואם לא כדאי לשתול עץ חדש במקום כאשר יהיה מוכן לכך.

Re: כיצד להעתיק עץ לימון?

הודעהפורסם: 06 מאי 2009, 11:20
על ידי glilon
שלום ותודה על התשובה.

עלות איש מקצוע עם כלים מתאימים תעלה כמו תקציב של שתילת עצים רבים ברחבי הגינה. מבחינתי, לא בא בחשבון.

אנסה לבצע בעצמי ללא מחפרון, מקווה שיצליח ואם לא אזי נשתול עץ אחר במקומו.

אגב, כשאני שותל במקום החדש, רצוי לפזר דשן כבר מהיום הראשון?


תודה ויום טוב.

Re: כיצד להעתיק עץ לימון?

הודעהפורסם: 06 מאי 2009, 11:26
על ידי ש. כהן-סיון
בור השתילה החדש צריך להיות בקוטר של כ-50% יותר מקוטר ציצת השורשים המועברת (או קוטר מיכל השתיל החדש), וכך גם לגבי עומק הבור. את הנפח מלא בתערובת של אדמה מקומית ומצע משתלות, ולתוך התערובת הזו הוסף גם שק קומפוסט וקילוגרם אחד של דשן בשיחרור איטי(!). ערבב היטב ואז הצב את העץ העקור כך שלא יהיה בנקודת יציאתו מפני הקרקע ביחס למיקומו הקודם (כלומר, לא לשקע אותו עמוק מכפי שהיה קודם לכן!). תוך כדי מילוי הבור השקה כדי שהמצע המעורב יהודק בעזרת המים (לא לדחוס קרקע בכח, תן אפשרות לשורשים לנשום). הקפד על כך שהמצע יהיה לח כל העת (אך לא מוצף!) עד שהעץ יראה סימני קליטה מחודשת במקום.

בהצלחה.