חנטים של עץ קלמנטינה בוגר משחירים ומתים

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

חנטים של עץ קלמנטינה בוגר משחירים ומתים

הודעהעל ידי lior01 » 22 אפריל 2011, 10:25

שלום וחג שמח,
אנו מגדלים בגינתנו מספר עצי פרי, כולם בוגרים. הגידול אורגני, מתבסס בחלקו הגדול על קומפוסט שאנחנו מייצרים.

עץ התפוז מניב פירות מצויינים (ובכמויות). כנ"ל פומלה (פומלות של 1.5-2 ק"ג כ"א), וכן ליצ'י מצויין, ועוד.
משום מה, עץ הקלמנטינה מסוג מיכל (שהיו עליו 3-4 קלמנטינות כשנשתל בגינתנו לפני 3+ שנים), לא הניב עד כה פרי.
לפני מס' שבועות היתה פריחה מצויינת, והופיעו חנטים (אם כי רחוק מהכמות שמופיעה בתפוז ובפומלה).
אך כמו בשנה שעברה - החנטים מתחילים להשחיר, להתיבש וליפול. עץ הקלמניטנה קרוב מאוד (1.5 מ') להדר נוסף - עץ הפומלה.

מצ"ב כמה תמונות שצילמתי.
אשמח לעצות מהי הבעייה וכיצד לטפל בה.

האם ייתכן שיש צורך בברזל, והאם אני יכול להוסיף ברזל עכשיו (אחרי שיצאו כבר חנטים). רכשתי בקבוק ברזל נוזלי לגינה (תוצרת המשביר החקלאי).

תודה,
ליאור
קבצים מצורפים
IMG_4891.JPG
IMG_4894.JPG
lior01

Re: חנטים של עץ קלמנטינה בוגר משחירים ומתים

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 23 אפריל 2011, 06:21

כמה מים מקבלים העצים. שלח תמונות ממש דרך צור קשר. לא רואה תמונות. מיכל עץ קטן. יכול להיות שמתקשה להתחרות בעצים גדולים יותר.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי lior01 » 02 מאי 2011, 08:37

שלום יואב,

עד עתה לא השקיתי הרבה, כיוון שירדו גשמים. בשבועות האחרונים אני משקה בממוצע פעם ב-3 ימים, השקייה בטפטוף במשך כ-20 דקות (אותו צינור שמשקה גם את הליצ'י והפומלה שפורחים שניהם יפה ובעלי חנטים רבים). כמו-כן, אני משקה את עצי הפרי גם עם צינור מספר דקות, ליד הגזע.

אני מגדל אורגני (כולל קומפוסט שאני מייצר וטומן לעיתים ליד הגזעים של העצים).
למרות זאת, השנה הוספתי לעץ המיכל ברזל+ נוזלי (לפני כ-10 ימים), מהול במים עפ"י ההוראות (2 מכסים), וכן עשיתי טיפול אחד בקונפידור (בניגוד למנהגי), בעצתו של מכר שלי שמגדל עצי פרי.
הפומלה צמודה למיכל (מרחק של פחות מ-2 מ' ביניהם) והליצ'י במרחק 4-5 מ' משניהם.

המיכל שלנו די גדול (וגבוה).
כרגע נותרו (שוב!!) כבר מעט מאוד חנטים "חיים" - כמו ב-3 השנים הקודמות מאז שתלנו בגינה את עצי הפרי הבוגרים, שבהן בסופו של דבר בעץ המיכל לא נותרה אפילו קלמנטינה אחת.

אגב, עץ התפוז הניב בשנה החולפת למעלה מ-300 תפוזים נפלאים, והליצ'י גם הוא הניב מאות פירות מצויינים.

כמה מים צריך המיכל הבוגר לקבל?
lior01

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 02 מאי 2011, 09:15

בענין ההשקיה פשוט לא הצלחתי לחשב כמה מים מקבל/מקבלים הצמחים.20 דקות בטפטוף ?איזה וכמה טפטפות?
לדוגמא טפטפת אחת של 6/ליטר/שעה,תהיה לא יותר משני ליטר לצמח.סביר להניח שזה בערך כמו חצי כןס מים לאדם שחזר מן המדבר ולא שתה עשרה ימים.
קיימת אפשרות שמיקומו של העץ הוא במקום בו קשה לו. אז לא להעבירו אבל להוסיף קומפוסט ודשן. לוודא שיקבל כ 150 ליטר בשבוע ,עם ההתחממות הקרובה.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי lior01 » 02 מאי 2011, 09:34

תודה יואב.

1. עץ התפוז מושקה בצורה דומה וכנ"ל הליצ'י - ומניבים מצויין (כפי שפירטתי).
2. הגנן ששתל את העצים בזמנו (הפסקתי לעבוד איתו כי לא התרשמתי ממקצועיותו - בין השאר לאחר שהביא מתקן ריסוס כימי ותכנן לרסס את כל הגינה, לאחר שהדגשתי לו שאני מגדל אורגני...) פרש את צינורות הטפטוף (חומים) בגינה והקיף כל אחד מעצי הפרי ב-2-3 לולאות, כך שאני מניח שסביב המיכל יש 10-15 חורי טפטוף. אם אכן מדובר ב6 ל\ש\חור טפטוף (כך מחשבים??), הרי שב-20 דקות*15 חורי טפטוף מתקבלים 15*1/3*6=30 ליטר מים פר השקיה. ובנוסף, כמה דקות של השקיה ישירה בצינור >> עוד 20 ליטר >>סה"כ כ-50 ליטר?? בכל 3 ימים.
האם זה נראה חישוב סביר? אולי אעלה את הכמות.

3. האם השחרת החנטים ותמותתם, ייתכן שנובעת ממזיק\מחלה כלשהי?
4. אם רלבנטי - אצלם ואשלח תמונה של המיכל ומיקומו ליד הפומלה (שמניבה פירות מדהימים של 1.5-2 ק"ג בכל עונה)

בברכה,
ליאור
lior01

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 68 אורחים