לימון ומנגו באילת

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

לימון ומנגו באילת

הודעהעל ידי sm » 14 פברואר 2011, 21:45

שלום וברכה , וברצוני לציין שאתם עושים שירות נפלא!
ברשותי עץ לימון ועץ מנגו בגינה כבר שלוש שנים . הם הגיעו אלי צעירים , ונתנו שני סבבי פירות אך בשנה האחרונה לא נתנו שום פרי, הלימון היה על סף מוות הנשיר את כל העלים ולא פרח בכלל . לפני כחצי שנה טיפלתי בו עם דשן גרגרים וברזל והוא חזר לעצמו ועכשיו התחילו ניצנים של פירות . עד היום השקתי אותו פעמיים ביום 25 דקות , עם סה"כ טפטפות שנותנות 14 ליטר לשעה סה"כ 81 ליטר מים בשבוע , בהמלצת הגנן שממנו רכשתי אותם. כנ"ל גם המנגו . החלטתי לצלם העצים ולשלוח לכם כי איני רוצה לעשות טעויות הפעם:
טיפלתי בעצים שוב לאחרונה בדשן גרגרים בשחרור איטי מתחת לטפטפות כמו שציינתם , הוספתי הומוס לאדמה , וכף ברזל בדלי מים .
הייתי רוצה לדעת האם יש סיבה מיוחדת לעלים צהובים בלימון , ובמנגו יש קצוות מושחרים בעלים ?
האם השקיה דו שבועית ארוכה מתאימה גם לאילת שכאן אין כמעט גשם בכלל , וגם אם יש הוא לא משמעותי, ובקיץ הטמפרטורות הן לרוב בין 38-42 מעלות ?(הגנן שהתייעצתי איתו אמר שצריך בקיץ לשמור על אדמה לחה כל הזמן)
מתי בעצם עונת הקטיף שאחריה כדאי לגזום את העץ ?ובאיזה עונות כדאי לתת טיפול בדישון וברזל והומוס ?
יש לציין שהעצים אצלי מקבלים מעט שמש . התמונות צולמו בשתיים בצהריים כשהמנגו כבר בצל והלימון מקבל את אחרוני קרני השמש , בקיץ המצב קצת יותר טוב .
נכון לעכשיו הוספתי טפטפות שמגיעות לסה"כ 22 ליטר שעה ושיניתי את ההשקיה ל3 פעמים בשבוע 92 דקות כל השקיה בשבע בבוקר סה"כ 102 ליטר שבועי.
אנא המלצותיכם , והאם את מזהים בעיות נוספות מן התמונות שהעליתי?
האם יש לכם המלצות לטיפול או השקיה הנוגעות לאקלים האילתי מדברי ?
תודה מראש ,
שי
קבצים מצורפים
DSC_0043.JPG
DSC_0038.JPG
DSC_0037.JPG
sm

Re: לימון ומנגו באילת

הודעהעל ידי sm » 14 פברואר 2011, 21:48

תמונות של המנגו
קבצים מצורפים
DSC_0050.JPG
DSC_0047.JPG
DSC_0049.JPG
sm

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 15 פברואר 2011, 06:47

אנו ממליצים בצפון הארץ,לתת למנגו למעלה ממאה ליטר ביום. אבל הצנגו שלך במיכל (תקן אותי אם אני טועה) וזה משנה את התמונה. . אתה מצין שיש לו טפטפות ל14 ליטר בשעה. שאתה מגעש מים פעמיים ביום ,ביחד כשעה.
מציע גם ללימון וגם לאבוקדו השקיה ממושכת(חשוב יותר מאשר בצפון )קרי הקטנת ספיקה והגדלה משמעותית של משך ההשקיה. הם צריכים לקסל הרבה יותר מים ממה שהם מקבלים.
קשה לציין כמות כי אינני בטוח אם במיכלים או בקרקע. אצלכם כדאי מאוד שלא יראו שמש בצהריים. אל תתן ברזל. רק דשן.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 15 פברואר 2011, 07:14

אני מוסיף על דבריו של חברי לגבי הצורך בתוספות מים.
ראשית, ברור כי הצמחים שתולים בקרקע ולא במיכל, נראה שחברי לא בחן את התמונות כולן. לגבי הלימון, הגנן צדק במקרה שלך. במהלך הקיץ דאג שהקרקע תהיה לחה אבל לא מוצפת. פעם ב-10 ימים תן לפני הקרקע להתיבש לגמרי עד לעומק של מספר סנטימטרים, זאת על-מנת לאפשר נשימה טובה לשורשים. כמות שבועית ללימון - 200 ליטר במקומך. טפטף באיטיות רבה כפי שהציע חברי. לגבי המנגו, בגילו הצעיר די בכמות של 40 ליטר ביום, או כ-300 ליטר בשבוע. כמויות אלה מתיחסות לקיץ. כיום אתה יכול לצמצם את הכמויות בשליש.
הלימון סובל ממחסור ביסוד בורון אשר נגרם לעיתים מעודף דישון בחנקן. אני מציע שתחדל כל דישון בעונה הקרובה, עד לחודש יולי. אז נסה להשיג דשן גרגירי בשיחרור איטי המכיל מיקרונוטריאנטים כגון מגנזיום, אבץ, מנגן ועוד. אין צורך כלל בברזל שהוספת. חבל על כספך. ככלל, אל תטפל הכימיקלים מבלי לברר תחילה את הצורך בהם וכן את האפקטים העלולים להגרם מהוספתם שלא לצורך.
לגבי המנגו הבעיה של העלים קשה יותר. נראה שהעץ נפגע על ידי פטריה או על-ידי זיהום סביבתי (באוויר), ואפשר גם שהוא סובל ממחסור במיקרונוטריאנטים. התופעה של קצות עלים שדופים עלולה להגרם מסיבות שונות ולא ניתן לאבחן את הגורם מהסתכלות בתמונות. בבוא העת דשן את המנגו באותו דשן עשיר במיקרונוטריאנטים שתתן ללימון. בינתיים הסר את העלים השדופים והרחק לאשפה בשקית ניילון מחשש שמדובר בגורם מחלה פטרייתי. עשה כן גם לגבי עלים שנשרו לארץ. בנוסף, רסס את העץ כיום ושוב בעוד חודש ימים בתמיסה של אחד ממלחי הנחושת בריכוז של 1%. אצלך באילת, או ברשת, נסה להשיג את אחד החומרים האלו מהם תכין את התמיסה לריסוס: קוסייד, קופרוקס, או בורדזול. חומרים אלה לא נמכרים במשתלות. שוב, הקפד על כמות השקיה נאותה. כדי לשמר את הלחות בקרקע קלטר מסביב לכל עץ שק אחד קומפוסט. קילטור פרושו להחדיר פנימה את הקומפוסט, אל תוך הקרקע, אבל נהג בזהירות כדי לא לפגוע בשורשים. הקישוטים מאבן מסביב לגזעים עלולים להפריע לך בקילטור ורצוי להסירם.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי sm » 15 פברואר 2011, 11:25

המון תודה על התשובות .
אני איישם את העניין ואעדכן במידה ויחול שינוי.
sm

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו 75 אורחים