פרי הלימון נופל

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

פרי הלימון נופל

הודעהעל ידי צביקל » 28 אוקטובר 2010, 18:58

לאחר פריחת עץ הלימון, העוקץ של הפרי יוצא ולאחר מכן משחיר ונופל
צביקל

Re: פרי הלימון נופל

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 28 אוקטובר 2010, 20:36

אולי תספר קצת יותר פרטים. לא מובן לי במה מדובר. האם מיד,או עכשיו? מתי פרח העץ? כמה מים ואיך מושקה? ועוד פרטים . כדי שנוכל גם לעזור ולא רק לקרוא את השאלה.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי צביקל » 29 אוקטובר 2010, 13:04

שלום
עץ הלימון שלי הינו עץ בוגר כ-8 שנים שבכל שנה היה מלא בפרי,
גם היום יש עליו פרי אך הוא נראה רך וקטן יותר ולא כפי שהיה מלפני כן,
אני גר בקרית חיים כ 600 מטר מהים,
העץ מקבל מים כפעמים בשבוע עם דליים של מים,השקייה זו נעשית כבר קרוב לשנה, מלפני כן היה מושקה בטפטפות כל יומיים,
הפריחה שאני שאלתי לגביה היתה לפני חודש או קצת יותר ,לאחר הפריחה החל לצאת לימון קטן ואחרי כשבוע נעשה שחור ונופל.
תודה ולהית'
צביקה
צביקל

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 29 אוקטובר 2010, 18:02

זוכר מה היה מזג האויר בחודש האחרון? לדעתי זאת הסיבה לתופעה. ככלל יוצר לימונים מידי פעם ולא רק באביב.אבל חמסינים התקופת החנטה עלולים לגרום לתופעה שתארת.
600 מטר מהים ? יתכן שהגיע למי תהום מלוחים. אם זה כך אז הוא יגלה גם סימני סבל בקרוב חוץ מהמתואר על ידך. האמת שתאור הפרי הרך שנמצא על העץ רומז לכאורה על חוסר מים. זה מתאים גם למליחות(מי תהום) בקרקע.
צור עימי קשר טלפוני ביום א'. מעונין לשמוע יותר.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי צביקל » 31 אוקטובר 2010, 19:42

CIMG0002_1.jpg
CIMG0003_1.jpg

היי
אני מצרףתמונה של הלימון הצעיר , המשחיר ונופל.
צביקל

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 31 אוקטובר 2010, 21:20

מהתמונות ברור כי אין כאן מקרה של מחסור במים, ובוודאי אין שום סימני המלחה. הרעיון של מי תהום מלוחים במרחק 600מ' מהים בקרית חיים נראה לי בלתי סביר בעליל. בתמונות רואים בברור שהלימון שלך סובל משני חסרים: ברזל, ובעיקר מנגן. כלאט ברזל קל להשיג בכל משתלה. השקה את העץ היטב (100 ליטר לפחות) ובינתיים המס כפית מהכלאט בדלי מים. עם תום ההשקיה שפוך את תמיסת כלאט הברזל שבדלי מסביב לגזע. חזור על הפעולה כעבור 3-4 שבועות. אם אתה מעונין להאיץ את הגברת הצבע הירוק של העלים, רסס את העץ בתמיסה שתכין באותו אופן. חזור על הריסוס אחת לשבוע עד לבוא גשמים של ממש. לגבי מנגן הסיפור מעט יותר מסובך כי אין מודעות רבה למחסור במיקרונוטריאנטים בכלל, ולמנגן בפרט, ולכן ספק אם תמצא אותו במשתלה בתצורה הנכונה לשימוש - גופרת המנגן. עם זאת, בדוק את התכולה של דשנים גרגריים המיועדים לשיחרור איטי. אם תמצא דשן כזה המכיל מנגן, הגש ממנו כוס מלאה לעץ. צורת ההגשה היא חפירת גומות קטנטנות מתחת לנקודות הטיפטוף של מערכת ההשקיה ומילוי הגומא בדשן הגרגרי. כסה לאחר שתשים כף גדושה מהדשן בכל גומה כזו. זו הפעולה הרגילה, אך העץ זקוק למנת דחף בהקדם. חפש היכן תוכל להשיג גופרת המנגן (= מנגן גופרתי). יתכן שתוכל להשיג את החומר בחנויות המיועדות לחקלאים. אם לא, תוכל להשיג אותו בבית מסחר המספק חומרים למעבדות הכימיה בבתי הספר ובכלל. קרוב אליך יש בית מסחר כזה (שמואל חן, רחוב חלוצי התעשיה 99, מפרץ חיפה). כאשר יהיה בידך החומר הכן תמיסה של 0.5% מהחומר (5 גרם בליטר מים, אפשר מעט יותר לא חייבים לדקדק) ורסס היטב את עלוות העץ משני צידיה. חזור על הטיפול אחת לשבוע.

לבסוף, כתבת על השקיה בשנה האחרונה באמצעות "דליי מים". אני מקווה שאין כוונתך למים אפורים (מכונת כביסה, מדיח, כיור, אמבטיה). מים אלה עלולים להיות מרוכזים ביסוד בורון הגורם להרעלה קשה של צמחים רבים. הסימפטומים של הרעלת בורון עלולים לעיתים להזכיר מופע של מחסור במנגן. אם לא מדובר במים אפורים, פשוט נהג כפי שהוצע וכל הסיכויים שהעץ ישוב לשגשג באביב הבא.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי צביקל » 31 אוקטובר 2010, 22:14

תודה רבה על העצות והעזרה
אני אחפש את החומרים הנ"ל ונקווה שהעץ יחזור לעצמו.
צביקל

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 8 אורחים