בקיעים בגזע עץ מורולה

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

בקיעים בגזע עץ מורולה

הודעהעל ידי ASAFSH » 05 אוקטובר 2010, 21:29

שלום,
בגינתי עץ מורולה גדול מניב,כבן 10 שנים.
מהאביב האחרון החלה הפרשה של שרף ובקיעים בגזע העץ.
אין סימנים של מזיקים.
ע"פ עצתכם מחודש מאי השקתי את העץ שלא היה מושקה קודם.
המצב החריף ויש מספר בקיעים גדולים בגזע העץ למרות שהעץ נחשב מאוד חזק ועמיד.

מצורף קישור לתמונות עדכניות.
http://picasaweb.google.com/asafshale/MOROLA2#

1.האם העץ אבוד ויש סכנה לקריסתו?
2.האם יש טעם לנסות כריתה חלקית שלו-אולי הבעיה נגרמת מלחץ של הענפים הכרוכים זה בזה?

קישור נוסף עבור תמונות ישנות ממאי האחרון:
http://picasaweb.google.com/11539494417 ... 67/GARDEN#
ASAFSH

Re: בקיעים בגזע עץ מורולה

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 06 אוקטובר 2010, 14:49

1. העץ לא אבוד ולפי מראה עלוותו הוא גם לא צפוי לקרוס, לפחות איני רואה סימן לכך בקרוב.
2. הענפים הכרוכים זה בזה, כפי שאתה מתאר זאת, אין להם דבר וחצי דבר עפ שפיעת השרף. אל תכרות ואל תעשה שום דבר דרסטי. אני מאמין שהעץ יהיה בסדר עם יושקה ויטופל באופן סדיר.

ועתה לנוסח דבריך. האומנם יש בקיעים בגזע, כלומר בחומר העץ שמתחת לקליפה? נראה לי מהתמונות שמדובר בסדקים בקליפה. אלו והשרף האופייני לעץ זה עלולים להגרם עקב הטפלות של פטריה מסויימת המכונה "פטרית המוהל". עשה כדלקמן: הסר מעט מהקליפה שמסביב לסדקים ובחן אם באמת הגזע עצמו סדוק, או שהפיצול הוא אך ורק בקליפת העץ. בדוק וראה מה צבע הגזע שחשפת. מבקש לקרות תמונה ברורה של חלק כזה של גזע חשוף וגם תאור מילולי של הסדק. עתה, הכן מעין משחה מתערובת של מים וקופרוקס. קופרוקס היא תרכובת אנאורגנית של נחושת, יעיל בהדברת מחלות פטריתיות רבות. החומר לא מצוי במשתלות אך תוכל להשיגו בחנויות לחקלאי. אם לא תמצא קופרוקס בקש בורדזול או קוסייד. אלה חומרים מאוד קרובים. את התערובת הסמיכה מרח עם היד על האזור הגלוי ממנו שופע השרף. עסה את החומר היטב אל תוך חומר העץ. הקפד על השקיה סדירה. אני מניח שאתה תושב הדרום. אם כן, אחת לשבוע הגש לו בטיפטוף איטי (4-6 שעות) 50-60 ליטר מים. עדכן אותנו כאן באשר למצב העץ, וצרף תמונות של הגזע החשוף. אגב, שמו של העץ הוא מארולה ולא מורולה. שמו הבוטני הוא: Sclerocarya birrea.
ש. כהן-סיון

Re: בקיעים בגזע עץ מארולה

הודעהעל ידי ASAFSH » 08 אוקטובר 2010, 15:31

תודה על ההתיחסות המקצועית,

צירפתי בקישור הבא תמונות תקריב לפני ואחרי שקילפתי לבקשתך את קליפת גזע העץ+שתי תמונות של קליפת הגזע שקולפה מונחות על השביל.

http://picasaweb.google.com/asafshale/MOROLA3#

אכן הבקיעים הם בקליפת גזע העץ,נראה שקליפת הגזע נבקעה בשלוש מקומות.
אני לא בטוח אם הגזע עצמו נבקע-בבקע המרכזי לא ברור אם הגזע מורכב מכמה גזעים צמודים או שמדובר בגזע אחד שנבקע והתאחה.

שולי קליפת הגזע שחשפתי היא בגוון ירוק-חום לעומת הקליפה שנבקעה בצבע חום-אפור-שחור.
הגזע עצמו מתחת לקליפה בצבע חום-שחור עם נגיעות לבנות דמויות עובש.

שמתי לה היום לשלוש נמלים קטנות בצבע כתום שמטיילות על האיזור ההבעייתי-אני לא בטוח שהן הסיבה לבעיה או שהגיעו אחריי...

מידע שאולי תחשיב כרלוונטי,לפני שהסדקים התחילו בחודש מאי היו שני שינויים קטנים בסביבת העץ:
א.יונים שהקימו קן באיזור שבו הגזע מתפצל (סולקו).
ב.עציץ קטן נתלה זמנית על אחד מענפיו-יכול להיות שהמיים שנגרו מהעציץ על הגזע יצרו את הבעיה?

א.הצלחתי לקנות קוסייד,האם להתחיל להשתמש בו חד פעמית?
ב.אני תושב מישור החוף-איזור חדרה,האם כמויות המים רלוונטיות לאיזור זה?

שוב תודה רבה על ההתיחסות המקצועית!
ASAFSH

Re: בקיעים בגזע עץ מורולה

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 11 אוקטובר 2010, 01:12

החומר מצוין ועשוי לעזור.
גרטמן יואב

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 8 אורחים