מיקום עצי אגוז מלך ופקאן

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

מיקום עצי אגוז מלך ופקאן

הודעהעל ידי adisa » 28 ספטמבר 2010, 19:00

שלום
בגינתי הצעירה יש מס עצים. שני עצים אגוז ופקאן הרחוקים כמטר וחצי אחד מהשני נמצאים בסמוך לצובר הסקה שאלתי האם יש סיכון במיקום העצים מאחר ונאמר לי שהשורשים של עצים אלו יכולים לגרום נזק. שאלה נוספת .איזה עץ נוי שיצל כשיגדל על מדשאה יכול לבוא במקום הפקאן ואגוז.
תודה רבה
מדובר על גינה באזור ירושלים
adisa

Re: מיקום עצי אגוז מלך ופקאן

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 28 ספטמבר 2010, 20:50

לידיעתך, אגוז המלך הוא עץ גדול. בתנאים אופטימליים גובהו וקוטר נופו יעברו 10מ' ויכולים להגיע אף ל-20מ'. פקאן הוא עץ ענק. גובהו עשוי להגיע ל-35מ' ורוחבו לפחות ל-10מ'. מי בדיוק המליץ לך לשתול שני עצים אלה במרחק 1.5מ' זה מזה? שאלה זו למעשה מייתרת את שאלתך על צובר הדלק (למרות שלא ברור לי תכנון אותו צובר, האם קבור בקרקע? האם ממתכת או מבטון?). לו אני במקומך הייתי מוותר על אחד מהשניים ומרחיק את הנותר למרחק של לפחות 10מ' מכל מבנה. אגב, פקאן גדל במחוזו הטבעי בקרקע אלוביאלית (סחף) עמוקה לגדות נהרות. הוא בעל שורש שיפודי שאורכו 6מ' וזקוק לכן לקרקע עמוקה וקרובה למקורות מים. אני מסופק אם תנאים כאלה קיימים בירושלים.

ולענין המדשאה. כל טיפוסי הדשא זקוקים להרבה שעות שמש, גם אם יש ביניהם הבדלים משמעותיים. מדוע את/ה רוצה להצל על המדשאה? זה יפה, וגם רומנטי, בודאי. אבל זה לא מחזיק מעמד לאורך זמן, בפרט בגינת הבית. אם ראית מראות כאלה בקיבוצים של פעם, עצים רחבי נוף נטועים בלב מדשאות מוריקות, נא לא לטעות. בקיבוץ ובמקומות דומים קים נויניק שכל תפקידו הוא ללטף ולפנק את הצמחיה כך שתשתף פעולה עם משוגותינו. בגינות בית מעולם לא זכיתי לראות שילוב מעין זה מצליח. קיצורו של דבר, וצר לי אם אני גורם לאכזבה, אני לא ממליץ על עצים במדשאה. גם מהסיבה דלעיל וגם בגלל שיטת ההשקיה בהתזה/המטרה הגורמת להרטבת גזע העץ והופכת אותו, לכן, לטרף לפטריות ריקבון. אני ממליץ להסתפק במדשאה מלאת שמש ובריאה.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי adisa » 30 ספטמבר 2010, 01:24

שלום
תודה על התשובה המפורטת. אבל יש לי צורך בעץ כל שהוא שיבוא במקום האגוז והפקאן מטעמים של פרטיות .מול הגינה נמצא בית דירות .הגינה הינה בגודל של כ 50 מר דשא וערוגה סביב אשר בה נטועים עצים שונים לימון שזיף דובדבן תפוז סיני .האגוז והפקאן בצד שמאל אמורים היו לסגור את המשתקף מהגינה .בהמשך יש שזיף עם עלים אדומים שלא נותן פרי ועץ זית.בקיץ יש בגינה יותר מ 6 שעות שמש מלאה.אזכיר שהגינה בת שנתיים.
תודה
אתם מדהימים בתשומת לב שאתם מקדישים לכל אחד
adisa

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 30 ספטמבר 2010, 18:57

לצערי, תוכנית הגן שלך לא נהירה לי. ללא שירטוט מתאים לא אוכל להשתתף בהתלבטויות שלך כי פשוט איני יודע על מה מדובר. לך, הגרה במקום, הכל כמובן ברור מאוד אבל לא לקורא כמוני של דבריך. מדוע לא תכיני שירטוט של החלקה ותגשי עימה לייעוץ במשתלה מובילה הקרובה אליך? אם מדובר סתם להחליף את שני העצים הנ"ל, מדוע לא משהו כמו מורן החורש, או עצי ברוש? יש עוד מבחר לא קטן של עצים קטנים/בינוניים בעלי מופע צריפי החוסמים טוב את המראה מבלי להיות בעלי נפח גדול ועם שורשים אימתניים. עצתי, שוב, היא להתייעץ עם מומחים במשתלה לידך, אך הביאי עימך שירטוט גיאומטרי עם מרחקים.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי adisa » 03 אוקטובר 2010, 15:32

שלום
שוב תודה .אבצע את מה שהצעתם אלך למשתלה עם סקיצה או תמונות של הגינה ואתייעץ.
תודה
adisa

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו 71 אורחים