עץ התאנה

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

עץ התאנה

הודעהעל ידי מומיק » 24 אוגוסט 2010, 19:00

שלום רב.
בחצרי גדל עץ תאנה סגולה. את העץ שתלתי לפני 18 שנה.
העץ גדול, מטופח, יפה, נראה בריא לגמרי.
העץ שתול בפאתי חצר לא גדולה. כ 40 מ"ר. רוב החצר עם דשא ומסביב לעץ גומה לא גדולה.
התאנה מקבלת את המים שלה כאשר הדשא מושקה. והדשא נראה נהדר.
היו שנים שהעץ הניב פירות לרוב.
בשלוש השנים האחרונות, נוצר מצב שבו יש על העץ המון תאנים, הם מתפתחות עד לגודל בינוני, וכאן זה נעצר.
רוב הפרי לא ממשיך להתפתח, נשאר ירוק, מתייבש, ועד לחורף נופל. השנה בקושי נהננו מהתאנים. היו שנים שחילקנו לכל השכנים.
שאלתי היא: למה...? מה אני לא עושה בסדר, מה אני יכול לעשות על מנת לשפר את המצב.
תודה - מומיק.
מומיק

Re: עץ התאנה

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 24 אוגוסט 2010, 19:39

בדוק אם יש חורים בגזע. בעיקר ליש הקרקע. אולי נתקף על ידי יקרונית התאנה.
גרטמן יואב

Re: עץ התאנה

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 24 אוגוסט 2010, 20:29

יואב חביבי, צר לי אבל כנראה שלא קראת בעיון את דברי השואל. לדבריו מדובר ב"עץ גדול, מטופח, יפה, נראה בריא לגמרי", תאור זה אינו קומפטיבילי עם עץ שהותקף על ידי היקרונית. במילים אחרות: ספק גדול מאוד אם יש לנו כאן מקרה של מתקפת היקרונית. אז מה כן? לדברי השואל מדובר ב"תאנה סגולה", כנראה הזן "סמירנה". זן זה זקוק לעץ מפרה בקרבת מקום, וכמובן לביקור הצרעה המאבקת. הזן המפרה הוא לרוב תאנת השדה, עץ בר שלרוב אינו נושא פירות אכילים על ידי האדם. אני רואה פה שתי אפשרויות: עץ מפרה שהיה בקרבת מקום (עד מאות מטרים) הורחק על ידי בעליו, או עקב עבודות פיתוח הקרקע במקומו. אפשרות שניה היא שהצרעות היחודיות המאביקות את העץ לא ביקרו כמעט אצלך מסיבה לא ידועה. מה שנותר לך לעשות, אם לדבריך העץ בריא ונראה טוב, הוא להמתין בסבלנות לעונה הבאה בתקווה שיחול שינוי לטובה במצב.

הערה אחרונה: השקית דשא לא מתחילה אפילו לגרד את צרכיהם של עצים בסביבה, כולל התאנה. מים שמשקים דשא לא חודרים הרבה מעבר לעומק של 20 סמ' ואילו שורשי התאנה מצויים בעומק של מטרים רבים. אני מניח שהתאנה שלך מתקיימת על מי גשמים שנאגרים בעומק הקרקע. השקית הדשא חסרת משמעות עבורה. כדאי בעונה הבאה לתת השקית עומק לעץ אחת לחודש (150 ליטר ישירות לתוך הגומה).
ש. כהן-סיון

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 75 אורחים