כתמים על עלים של עץ פקאן

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

כתמים על עלים של עץ פקאן

הודעהעל ידי alextz » 18 מאי 2010, 10:08

שלום רב,
לאחרונה הופיעו כתמים עגולים חומים בקוטר 2 מ"מ על העלים של עץ הפקאן שלי. העץ נשתל כשתיל גדול (כ 2 מ') לפני שנתיים בחורף. האם זאת הפייחת של הפקאנים? איך מטפלים ומה קורה אם לא מטפלים? תודה
alextz

Re: כתמים על עלים של עץ פקאן

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 18 מאי 2010, 10:13

לא, אין זה הסימן המובהק של פטריית הפייחת. מדבריך ניתן להבין שהעץ נפגע על ידי גורם מחלה, אולי אחת הפטריות הפוגעות בו. לא נוכל לעזור לך ללא תמונות ברורות של עלה פגוע כזה, וגם של העץ בכללו. צרף כאן תמונות חדות וברורות, כולל תמונת תקריב על אותם כתמים, ונשתדל לעזור. חוסר טיפול יכול להזיק מאוד, עד כדי חיסול העץ במקרים קיצוניים.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי alextz » 20 מאי 2010, 12:18

תמונות
קבצים מצורפים
תמונה0092.jpg
תמונה00932.jpg
alextz

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 21 מאי 2010, 04:08

לפי מופע העלים העץ נפגע במחלה פטריתית מאוד נפוצה בעצי פקאן. שמה הוא גרב הפקאן (Pecan scab) והיא נגרמת על-ידי הפטריה Cladosporium caryigenum. למען האמת אני מתלבט מה לייעץ לך. הטיפול כרגיל הוא במרקחת שלמה של חומרי הדברה, ביניהם דקוניל, שאינם מותרים לשימוש בגן הביתי. למזלך, העץ עדיין צעיר ולכן לא היתמר לגבהים אופיניים לו, וכך תוכל לרסס אותו בלי בעיות. נסה ריסוס בתמיסות מלחי נחושת, בורדזול, קופרוקס, או קוסייד. הכן תמיסות של 1% ורסס אחת לשבוע במהלך כל הקיץ. הקפד על הרטבה מלאה של העלים. אל תגזום את העץ. כנראה שהמחלה פרצה עקב פצע גיזום. דווח לנו כאן על תוצאות הריסוס לאחר הריסוס הרביעי. במקומו הטבעי פקאן יושב על מי תהום או לגדות נהרות. הוא זקוק לאדמה עמוקה מאוד ולהרבה מים. ההתרשמות שלי היא שהוא נטוע לא בדיוק בסביבה מתאימה לו. לכן, הקפד על השקיה מוגברת, פעמיים בשבוע 70-80 ליטר בכל פעם. העלה את הכמויות עם התקדמות הגיל. הגש את המים בטיפטוף איטי כך שיקח 4-5 שעות עד להגשת הכמות החצי-שבועית. סלק את כל העלים שנושרים ארצה ממנו. הפטריה שעליהם תשוב לתקוף אחרי החורף הבא. סלק גם את העלים שעדיין לא נשרו אך הם פגועים במיוחד.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי alextz » 23 מאי 2010, 09:58

תודה רבה,
אני לא מצליח למצוא את חומרי ההדברה שרשמת בחנויות בסביבה שלי. הבנתי שמדובר בדשנים לחלקאות ואני צריך לחפש אותם החנויות הדברה (הגרעין?). האם אצלכם יש אותם?
לא גזמתי את העץ רק סילקתי ניצנים מהגזע. יש בישוב כמה פקאנים, חלקם בשטחים ציבוריים, ונראה שהם גדלים יפה. אני נותן לו 10 ליטר מים מידי יום.
האם לסלק את העלים הנגועים (כמו זה שצילמתי)?
שוב תודה.
alextz

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 23 מאי 2010, 11:55

החומרים שרשמתי לך לא נמכרים במשתלות רגילות. זו תעלומה בעיני כיוון שהם בין הפחות רעילים שיש בין חומרי ההדברה. בחנויות הגרעין ובכל חנות לחקלאי במושבים פעילים תוכל להשיג לפחות אחד מהם. הבעיה היחידה היא שבמקומות כאלה החומרים נמכרים באריזות של מספר קילוגרמים, אבל המחיר עדיין סביר. בפעם האחרונה שרכשתי חומר כזה, לפני מספר שנים, עלתה אריזה של 3ק"ג בורדזול כ-70 ש"ח.

לגבי השקיה, אתה רחוק מלספק את צרכיו. תשקה פעמיים בשבוע, כל פעם 80 ליטר מים, והגבר את הכמות ל-100 ליטר בשיא הקיץ. לפקאן שורש שיפודי החודר לעומק של עד 6מ'. 10 ליטר מדי יום לא יחדרו עמוק מדי והעץ יסבול.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי alextz » 24 מאי 2010, 17:50

שוב תודה,
האם להוריד את העלים הנגועים מהעץ?
alextz

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 24 מאי 2010, 19:21

כן, אם אינם רבים מדי (מעל 5%). אחרת, סלק אותם כאשר יתחילו להצהיב.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי alextz » 25 מאי 2010, 18:05

שלום רב,
מצאתי קוסייד, הוא בא באבקה. האם על כל 10 גרם אבקה להוסיף ליטר מים?
כמות העלים הנגועים הולכת וגדלה וזה תמיד העלים החיצוניים יותר. הם לא מצהיבים אבל כמות הנקודות גדלה ואף מופיעים חורים בעלים.
אני אספר על התקדמות הטיפול.
אגב, העצים האחרים בישוב גדולים יותר ומקבלים גם כ- 20 ליטר בשבוע.
תודה
alextz

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 25 מאי 2010, 20:37

10גר' בליטר - בסדר. 20 ליטר מים בשבוע זה, בלשונו הציורית של יואב ידידי הטוב, "קצת פחות מכלום". אחת משתיים: או שהמידע שבידך מוטעה, או שהשורש השיפודי של אותם עצים חדר עד לעומק בו מצויים מי תהום. את הידוע לנו מסרנו לך בתגובה לפנייתך. אתה, כמובן, רשאי לנהוג כראות עיניך.
ש. כהן-סיון

הבא

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו 72 אורחים