פרי על השסק מכוסה במעין פיטריה לבנה

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

פרי על השסק מכוסה במעין פיטריה לבנה

הודעהעל ידי יעקב » 04 אפריל 2009, 19:56

שלום יש לי עץ שסק וכל שנה הפרי מתכסה במעין פיטריה לבנה (דומה לקימחון) וכאשר הפרי מבשיל יש עליו כתמים חומים יש לי מספר שאלות .
1 איך אפשר לטפל בבעיה הזאת
2 האם אפשר לטפל בבעיה זו כך שהיה אפשר לאכול את הפרי השנה.
3 האם ניתן לרכיב את העץ בתקופה זו ואם כן איך לעשות זאת (יש לשכנים שלי עץ נקי מהמחלה הזו )
יעקב

Re: פרי על השסק מכוסה במעין פיטריה לבנה

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 05 אפריל 2009, 03:55

כרגע אין מה לעשות עם הפירות אלא לאכול אותם. לרחוץ,לנגב ולאכול.כמו כן לשלוח תמונות טובות של הפרי על מנת שנוכל לזהות אם באמת בקימחון מדובר.הרכבה עכשיו זה די בסדר. אבל תריך ךדעת איך. יש קודם כל לגדוע את העץ עד גובה נמוך ביותר ופרי חדש נקבל בעוד 3 עד 4 שנים.יעלה יותר כסף מלקנות עץ מורכב חדש.אבל למה? העץ היה בסדר ויהיה בסדר. נראה ממה סטבל ונוכל לעזור.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי יעקב » 05 אפריל 2009, 07:50

ראשית תודה .
הבעיה היא שכאשר הפרי מבשיל הוא מקבל מעין מעטפת חומה יבשה ואי אפשר לאכול את הפרי.
האם תוכל להסביר לי איך אפשר לבצע את ההרכבה העדיפה עבור השסק .כמו כן האם כדאי להרכיב רק זרוע אחת מהשסק
יעקב

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 06 אפריל 2009, 05:30

זאת הסברה שלי היתה מדובר במחלת הגרב. כתוב בחיפוש באתר הישן גרב או ששסק וגרב ותקבל הרבה מידע בנושא. או לשאול שנית ונוסיף מידע יואב
גרטמן יואב

הודעהעל ידי יעקב » 06 אפריל 2009, 22:55

צילמתי את השסק היום בתיקווה שתוכל לעזור לי
קבצים מצורפים
שסק פגוע.JPG
שסק פגוע.JPG (77.84 KiB) נצפה 6490 פעמים
יעקב

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 10 אפריל 2009, 06:38

הפרי הנראה בתמונות אכן נגוע בגרב. השסק סובל ממחלות רבות, ועיקרית שבהן היא מחלת הגרב. למעשה מחלת הגרב נגרמת על ידי מספר פטריות שונות, אחת מהן (Spilocea eriobotryae) מיוחדת לשסק, ואחרות הן פתוגנים של גלעיניים אחרים (דוגמת הפטריה הגורמת לגרב התפוח, Venturia inaequalis ) הנטפלים לעיתים גם לשסק.

לגבי טיפול במחלה, חומר ההדברה הטוב ביותר כנגד המחלה הזו נקרא קפטן (Captan), אלא שחומר זה לא מורשה לשימוש על ידי מי שלא הורשו לכך. כך גם עם החומר מרפאן של מכתשים ואחרים. במשתלות ניתן למצוא שילוב של שני חומרי הדברה יעילים בשם ספרול+מנצידן המורשים לשימוש בגינת הבית. אלה חומרים רעילים ויש לנהוג בהם זהירות, לפי ההוראות על האריזה. מלבדם, חומר נוסף אשר כדאי להשתמש בו הוא קוסייד. הוא אומנם לא חומר רעיל במובן של הרשומים לעיל (אין בעיה לגעת בו; כמובן לא להגיש לפה ולבלוע...) ולכן מתמיה שלא ניתן להשיגו במשתלות. תוכלו להשיג אותו בכל חנות לחקלאי במושבים פעילים, או בחנויות עירוניות דוגמת "הגרעין" וכו´. אפשר להשתמש גם בקרוביו: צ´מפיון, בורדזול, קופרוקס ואחרים.

ועתה לטיפול עצמו. ראשית חובה לאסוף ולסלק לאשפה אם יש מסביב לעץ עלווה שנשרה ממנו או עלווה פגועה עליו. אם אתם מבחינים בזמורות משחירות או מתיבשות, גיזמו אותן והרחיקו לזבל (עדיף לשרוף). כאשר גוזמים צמחים צריך להקפיד לטבול את כלי הגיזום בתמיסת אקונומיקה בין חיתוך אחד למשנהו. זאת, על-מנת למנוע העברת מחלה מאיבר חולה לאיברים בריאים. חשוב למרוח על חתכי הגיזום משחת עצים.

לגבי הריסוס המונע, אותו יש לבצע בסתיו ובמהלך החורף. מרגע שהבחנתם בניצני פריחה יהיה עליכם להתחיל מיד בריסוס העץ בתדירות של אחת ל- 10-14 ימים. המשיכו בכך כל החורף עד לאביב (אמצע מרץ). לא לרסס בימים בהם צפוי גשם. אם תקפידו על ההוראות העץ ישתחרר מהפטריה שהתישבה עליו. יש לשסק צרות אחרות (זבוב הפירות, חרכון האש, ועוד), לכן חשוב לפקוח עליו עין מרגע שיפרח.
ש. כהן-סיון

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 14 אורחים