התפתחות השורש בעצי הדר

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

התפתחות השורש בעצי הדר

הודעהעל ידי דגנית » 26 מרץ 2010, 14:13

שלום רב,

ביולי שנה שעברה שתלתי עץ לימון ותפוז, ומאחר ובתחילה הם היו שתילים קטנים(5-10 ליטר) מקמתי את הטפטפות ממש מעל גוש השורש. גם כיום כעבור 9 חודשים עדיין הטפטפות באותו מיקום.
אני מניחה שרמת הספיגה והתפשטות המים תלוי בסוג האדמה(אצלי אדמה דו שיכבתית כבדה שחורה מהגליל וחומה מאזור טבריה) בכל מקרה, אני מבחינה באופן עקבי ב"כתם" מים בקוטר של 80 ס"מ סביב לעץ - עושה רושם שהמים מחלחלים אפילו כחצי מטר מהטפטפות בחלק העליון.
בהנחה שהעצים נשתלו בקיץ ולא באביב שנה שעברה והתפתחות השורשים קטנה בחורף, האם שורשיהם התפתחו והתרחקו מספיק כך יש צורך להרחיק השנה את הטפטפות ממרכז העץ. או שבעצם השנה עדיין ניתן להתשמש באותו מיקום?

תודה.
דגנית

Re: התפתחות השורש בעצי הדר

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 27 מרץ 2010, 04:48

כדישהתשוב תהיה פשוטהותר אקצר הניחיא הטפטות במרחק מטר עד 60 ס"מ מגזע העץ והשאיר ן שם עד סוף חיוו של העץ. אני משאיר טפטפת אחת בלבד 4/ליטר/שעה. פותח אותה בבוא זמן ההשקיהליום שלם. מדובר בעץ מבוגר (15 שנה או יותר).יש לי אדמה כבדה כפי שיש לך. החלחול איטי ולכן חשוב לתת כמויות קטנות לפרקי זמן ארוכים.קרי אם את מגישה במנה של השקיה,50 ליטר. משכי זאת לפחות 5 שעות.100 ליטר -לפחות 10 שעות.שורש ההדרים לא מתפשט למרחקים גדולים ומעמיק לרוב לתוך הקרע. אם כי אינו מוגדר שיפודי.מיקום הטפטפות גם קובע אם יעמיקו השורשים או ימשכו לצדדים. ביקר זה משפיע באדמה כבדה.שאלי עוד אם משהוא לא ברור.
גרטמן יואב

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 84 אורחים