עץ מישמיש

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

עץ מישמיש

הודעהעל ידי hensegev » 24 מרץ 2009, 11:10

שלום,
יש לי עץ מישמיש בחצר שפורח כרגע ונראה מעולה.
שאלתי היא: מתי כדי לגזום אותו כדיי שלא יעלה לגובה רב מידיי?
למה עלי לשים לב כשאני גוזמת?
תודה
hensegev

Re: עץ מישמיש

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 24 מרץ 2009, 12:47

שלום לך:

אחרת את המועד, אלא אם כן אינך מעונינת בפרי. גוזמים בלב החורף כאשר העץ בתרדמת. כעת, משפרח, הוא נכון לחנוט פירות. גיזום כיום יקטין את הסיכוי לפרי, ומה שיותר חשוב - הוא עלול לגרום לחדירת גורמי מחלות למערכת העץ. עצתי לך להמתין עד לחודש נובמבר ולגזום אז לגובה הנראה לך. שוב, אם העץ נועד למתן פירות ולא רק לנוי, הגובה הרצוי צריך להיות עד 3מ', גובה שיאפשר לקטוף פרי בנוחות וגם לטפל בעץ בנוחות. לידיעתך, מישמש אינו קל לגידול בעיקר בגלל גורמי המחלות והמזיקים הרבים הנטפלים לעץ ולפריו. עם חנטת הפירות, חשבי על אפשרות לכסות את העץ ברשת נגד מזיקים, או לחלופין להניח מלכודות למזיקים אלה. תוכלי לקרוא הרבה על בעיות אלו והטיפול בהן במאגר השאלות של הפורום הישן. אל המאגר תוכלי להגיע מדף המשתלה הראשי, תחת הסעיף "פורומים".

בהצלחה.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי hensegev » 02 אפריל 2009, 17:23

שלום,
חברה סיפרה לי שאמא שלה, עם הופעת הפרי, היתה סוגרת עם נייר את הפרי כדיי שלא יגיעו מזיקים.
ממש קטעיי ענף מכיון שהמישמיש הוא קטן ויש הרבה על כל ענף.
האם זה פרקטי? האם כדיי כבר בשלב זה שהמישמיש עוד קטן וירוק?

תודה
hensegev

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 02 אפריל 2009, 18:26

אכן, זו אחת האפשרויות להגנה מפני מזיקים. הפעולה מכונה "כיוס" ומשתמשים, כמובן, אך ורק בשקיות ניר אווריריות (לא כאלו המצופות נילון וכו'). השיטה משמשת בגינון הביתי, בעיקר לגפנים או לעצי פרי שפרים גדול יחסית ומספר הפירות על בדיהם סביר לפעולה ידנית זו. במישמש זה לא נראה לי פרקטי, אבל אם יש לך סבלנות ותמצאי שקיות ניר הולמות, בהחלט את יכולה לנסות.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי hensegev » 02 אפריל 2009, 21:31

האם זה נכון לעשות זאת כבר בשלב הזה כשהפרי ירוק וקטן? או לחכות?
זה יפריע עם אני אעשה "כיוס" גם לכמה עלים בדרך?
hensegev

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 03 אפריל 2009, 06:24

את הכיוס עושים כאשר הפרי מגיע בערך לגודל של מטבע בן שקל אחד. אפשר עדיין לכסות פירות שגודלן כשל מטבע בן 10 שקלים, אלא שככל שהפרי גדול יותר עולה הסיכוי לכך שהוא כבר פגוע וכיוס יהיה בבחינת ברכה לבטלה. לגבי העלים, אלו מהווים בעצם את בית החרושת לאנרגיה של העץ. המנוע המפעיל את המכונות בבית החרושת הזה הם קרני האור המגיעים מן השמש. עלים מכוסים, על כן, אין בהם תועלת. מעבר לכך, בתנאי חממה שבתוך השקית, עלים נובלים עלולים להוות מצע להתפתחות גורמי מחלות. נסי לכלול מינימום עלים בכל שקית. כבר הזהרתי אותך כי שיטה זו להגנה ממזיקים עולה במאמץ רב וכדאיותה מוטלת בספק. בחרי את הפירות הנראים לך כיותר טובים וכייסי רק אותם.
ש. כהן-סיון

עץ מישמיש

הודעהעל ידי hensegev » 09 מאי 2009, 08:27

שלום,
יש לי מס' שאלות בנוגע לעץ המישמיש שלי.
העץ הוציא הרבה פירות אך לפני מס' ימים החל להופיע על הפירות מעיין עובש (מצורפות 2 תמונות)
- מה זה? האם ניתן לטפל בזה כרגע?
- איך אפשר למנוע שנה הבאה?
- האם עדיין ניתן לאכול את הפרי?

על הגזע גם הופיע לאחרונה מעיין טחב (מצורפת תמונה)
- האם זה נורמאלי או לא?
- אם זה לא טוב, האם יש טיפול כלשהוא?

השבוע ענף מרכזי בעץ, עקב מס' גורמים (משקל פרי ש"הוריד" אותו למטה, זוית הענף ורוח חזקה שהיתה השבוע), נשבר לנו.
ניסרנו את הענף קרוב לבסיס העץ, שם הוא גם נשבר.
- האם יש צורך לסייד או לטפל באיזו שהיא צורה כדיי למנוע טפילים?
- על הענף היו הרבה מאוד פירות, האם את הפירות שאינם נגועים ב"עובש" אפשר ל"קטוף" מהענף ולעשות מעיין הבחלה ביתית?
- אני אצרף עוד מעט תמונה של הגזע שנשבר, בנקודת השבירה, כדיי לוודא שזה אינה מחלה או בעיה אחרת בעץ שגרמה לשבירתו.

תודה
חן
קבצים מצורפים
3.jpg
פרי
3.jpg (167.91 KiB) נצפה 11087 פעמים
2.jpg
פרי
2.jpg (174.35 KiB) נצפה 11087 פעמים
1.jpg
טחב על העץ
1.jpg (200.08 KiB) נצפה 11089 פעמים
hensegev

Re: עץ מישמיש תמונות גזע

הודעהעל ידי hensegev » 09 מאי 2009, 09:03

שלום,
אני שולחת את תמונות הענף שנשבר לנו, אשמח לדעת האם נראה כאילו העץ נגוע במשהו או שכך הוא אמור להראות.

תודה
חן
קבצים מצורפים
6.jpg
6.jpg (193.18 KiB) נצפה 11078 פעמים
5.jpg
5.jpg (168.65 KiB) נצפה 11081 פעמים
4.jpg
4.jpg (168.05 KiB) נצפה 11078 פעמים
hensegev

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 09 מאי 2009, 21:32

הנה תשובות לשאלותיך:

- מה זה? האם ניתן לטפל בזה כרגע?
קוראים לזה קימחון. זו מחלה פטריתית נפוצה, כאשר מינים שונים של פטרית הקימחון נטפלים לצמחים שונים. במקרה של המישמש מדובר ככל הנראה באחת משתי הפטריות Sphaerotheca pannosa או Podosphaera tridactyla. המחלה פורצת בדרך כלל כאשר הלחות עולה בהמשך העונה, או אם השקתים בהתזה ומים הרטיבו את העלווה. טיפול מונע מומלץ מוקדם ככל האפשר. בגן הביתי רצוי השתמש בחומרים ידידותיים. נסי ריסוס עם תמיסת אשלגן ביקרבונט. ניתן להשיג בבתי מרקחת. בלית ברירה, ניתן להשתמש בקרוב המשפחה - סודה לשתיה (נתרן ביקרבונט). כפית מחוקה של החומר בליטר מים. לרסס בשעות הבוקר המוקדמות, לפני זריחת השמש. לחזור על הריסוס אחת למספר ימים. אם התוצאות לא משביעות רצון (לרוב הן כן), עברי לריסוס בתמיסת שמן הנים (מוצרים מסחריים דוגמת נימקס ונימגארד, ודומיהם). אם הבעיה לא תעלם, שובי לכאן להוראות מחמירות יותר.
- איך אפשר למנוע שנה הבאה?
מניעה: לדאוג לכך שהעצים, והצמחים בכלל, יהיו מאווררים, כלומר להוריד את צפיפות הצמחיה על ידי גיזום ואם חייבים גם על ידי עקירה של חלק מהצומח מסביב. לאסוף את כל העלווה הנושרת ולהשמיד. הפטריה נותרת בסוף העונה על סדקי הגזע ועל עלווה שנשרה. לרסס ריסוס מונע בסתיו, אחרי תום הנשירה של העלים.
- האם עדיין ניתן לאכול את הפרי?
כן, בהחלט. ניתן לאכול אחרי ריסוס כנ"ל. כמובן, לשטוף היטב לפני האכילה. אם הפרי לא בשל והפטריה לא תושמד, הוא ירקב בעת ההמתנה להבחלה.

לגבי ה"טחב" שעל הגזע, אנא צלמי תמונות תקריב. קשה לשפוט מתמונה זו במה מדובר, אך לא נראה לי שבשלב זה יש סיבה לדאגה.
לענין הענף שנשבר, טוב שניסרת את הענף. החתך לא מראה על בעיות מיוחדות למרות שהטבעת הכהה במרכז יכולה להיות מחשידה. דווחי מה מצב העלווה על העץ. אם העלים נראים כתיקנם, ללא כתמים, נקודות, הצהבות או התיבשויות, לא הייתי מודראג משבירת הענף ברוח. אפשר לקטוף את הפירות ולאוכלפ. ראי הערה לעיל. לבסוף, את החתך של הענף שנותר על העץ יש למרוח במשחת עצים מוקדם ככל האפשר. המשחה מגנה על המערכת הפנימית של העץ כנגד חדירה של פתוגנים שונים העלולים להיות בעיתיים ביותר.
ש. כהן-סיון

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 18 אורחים