גפנים

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

גפנים

הודעהעל ידי koffsagi » 29 דצמבר 2009, 11:15

שלום , אני מתכנן לשתול גפנים באזור של ניסוי השקיה , ההשקיה עובדת כל יום כולל בחורף ורציתי לדעת האם הגפן ישרוד קרקע כל כך רוויה בחורף כשאין לו עלים והוא נושם מן האדמה.
אם כן רציתי לדעת מה מרווי הצבת הצינורות והאם עקב ריבוי המים בשטח עדיף לשתול בין השלוחות את הגפנים או להצמיד את הגפן לצינור הקיים . רוחב החלקה 35 מטר ואורכה כ 40 מטרים , ישנם שם 6 שלוחות של 2 צינורות כל שלוחה במרחק שאפשר לסדר בין מטר עד 3 מטר אחת מן השניה , מה מומלץ לעשות להשאיר את זוגות השלוחות קרוב ולנטוע בינהם או לפזר אותם ולשתול ליד הטפטפות ( הטפטוף הוא כל 20 סמ ליטר לשעה וההשקיה עובדת 3 פעמים ביום כל פעם לשעה על פי צורכי הניסוי שמבצעים שם - המים טובים).
אני מאמת עובד עצות ועזרתכם חשובה לי , כמו כן אם גפן הוא לא הצמח הנכון האם זית יגדל שם טוב יותר עם כמות מים שכזו ( ההשקיה עובדת גם חור, וגם קיץ והאדמה 50 אחוז חרסית)
בברכה שגיא
koffsagi

Re: גפנים

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 30 דצמבר 2009, 13:46

השאלה קצת מסובכת כי פשוט אינה מובנת לי.למה דוקא גפן? גפן תכסה פני השטח ואולי תפריע לניסוי שאין לי מושג מהוא. העקרון בגידול גפנים הוא קרקע מאווררת ומנוקזת. אם המים לא עומדים ויוצרים שלוליות כל הזמן,הגפן תצמח ותשרוד. אם המיםלא ינוקזו,כל צמח יסבול שם. אלו שלא יצמחו יעשו צרות של השתלטות. זית עשוי להיות פתרון טוב יותר.שני ההצמחים שורדים ויותר גם ליד נחילם שזורמים כל השנה.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי koffsagi » 30 דצמבר 2009, 15:03

ליואב שלום , תודה על תשובתך המהירה והכנה.
הגפנים הם לצריכה ביתית, כמובן שנעמיד אותם על עמודים כמו בכל כרם רגילה ונטפל בהם טוב. השאלה היתה כמובן האם הם ישרדו, ואתה טוען שכל עוד אין מים עומדים על פני הקרקע , כלומר שלוליות , והניקוז טוב, הגפן תשרוד, הבנתי אותך נכון?
בנוסף ניסיתי לשאול האם עדיף ריכוזיות של הצינורות לאורך שלוחת גפנים או פיזור אחיד בשטח , זאת עקב ההשקיה הרבה . האופציות הם :
1. 6 שורות השקיה הבנויות משתי שלוחות טפטוף במרווח של מטר אחת מהשניה ורווח בין שורות של 5 מטר .
2. 12 שלוחות טפטוף פזורות שווה בשווה על פני השטח ונותנות מרוח של שלוש מטר אחת מהשניה.

כאשר את הגפן נוטעים שורות במרווח של 4 מטר אחת מהשניה.
שוב תודה על הזמן שלך -
בברכה שגיא
koffsagi

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 31 דצמבר 2009, 05:10

עדיף שכל צמח יהיה קרובלאחת הטפטפות לפחות. כל היצר לא בדיוק משנה. כי בכל מקרה יהיו לגפן מים די צורכה לפחות.
גרטמן יואב

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 72 אורחים