פיטנגו - תוחלת חיים והתמודדות עם חורף קר

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

פיטנגו - תוחלת חיים והתמודדות עם חורף קר

הודעהעל ידי דגנית » 11 דצמבר 2009, 09:24

שלום רב,

אני מאוד אוהבת את עץ/שיח הפיטנגו. המראה שלו פשוט מרשים בעל מראה צימוח מסודר ירוק חזק וניצנים אדמדמים.
אבל אני חוששת שיש לו בעיה להתמודד עם חורף גלילי.
הקרקע מאווררת ומחלחתלת, במים להשקייה אני מאוד אדיבה כל שיח מוזן בלפחות 50 ליטר בשבוע(בחורף). השיחים לדעתי בני שנה או שנה וחצי(גובה של 1-1.5 מטר) ולאחר תקופת הגשמים האחרונה כשהטמפרטורה בגינתי נמדדה 8 מעלות בלילה, הניצנים האדומים נראה שסובלים מפגיעות קור- הקצוות קשים ונסדקים וצבעם אפור.
ידוע לי שהניצנים הם הרגישים ביותר, אבל מצד שני זה רק 8 מעלות. הטמפרטורה עוד תרד למינוס 2 במשך הלילה.

ידוע לי שמגדלים פיטנגו באיזור סאסא ששם הטמפ נמוכות יותר עד כדי 2 מעלות נוספות והם איכשהו גדלים שם - בביקורי האחרון גובהם היה 2-3 מטר. לא ידוע לי האם הזן שם שונה משלי, אבל אני מאוד רוצה להצליח עם הפיטנגו גם אצלי.

רציתי לברר עד כמה רגיש הפיטנגו לחורף קר, כלומר האם יש נתונים מספריים המתייחסים לעמידות לקרה ולפיטנגו בפרט. והאם ידוע על זנים של פיטנגו העמידים יותר לקרה?
אני בעצם מנסה לברר את סיכוי השרידות של השיח והאם כדאי להשקיע בבניית סוג של חממה מעל השיחים לפחות לחורף הקרוב, בהנחה שבחורף הבא הם כבר יהיו חסונים יותר.

תודה.
דגנית

Re: פיטנגו - תוחלת חיים והתמודדות עם חורף קר

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 12 דצמבר 2009, 07:34

מסחרית מגדלים בארץ רק זן גיתית.לא צמח שמתאים לכאורה לאיזורים קרים אבל בעובדה: מצליח למשל בעמק יזרעאל,שם יורדת ה הטמפ' לפעמים גם מתחת ל 2-. מצליח בירושליים ומצליח גם בנגב(נדמה לי שראיתיו ברביבים) החורף עושה לא רק טוב מבחינת היופי, לבלוב אדמדם למשל. הצמח נראה לפעמים לא טוב בחורף. אבל מתאושש תמיד באביב. ככל שהוא מבוגר יותר התופעות האלו מתמעטות. ביגור החזיק צמח זה מעמד בלי בעיות יותר מ 30!!! שנה. מאחר ואיני יודע באיזה מקום מדובר,אני יכול רק לציין שבית השיטה מודדים טמפרטורות מינימום נמוכות מאשר בסאסא. לכן מאמין שחוץ מבחרמון למעלה,יצמח בכל המקומות המיושבים,כולל נווה אטיב.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי דגנית » 12 דצמבר 2009, 09:16

תודה יואב,
בהחלט מעודד. בנוסף הבוקר קבלתי במייל ממכרי בקליפורניה פרטים נוספים המחזקים את אשר ציינת.
אני אניח לעצים להתמודד עם החורף בתקווה שישתקמו באביב הקרוב.

ושוב תודה.
דגנית

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 13 דצמבר 2009, 08:21

שמח לקבל תמיכה בהצעתי,גם מרחוק ותודה. יואב
גרטמן יואב

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 83 אורחים