עץ תפוז

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

עץ תפוז

הודעהעל ידי כרמלה » 08 דצמבר 2009, 18:52

שלום רב
עץ תפוז שנשתל לפני 5 שנים,לפני שנתיים נתן פעם ראשונה פרי מזן טבורי, שנה שעברה בשל מכת שרב כל הפריחה נשרה ולא היה פרי, השנה יש הרבה פרי אולם להפתעתי הפרי מזן שמוטי. כיצד קורה כדבר הזה.
בתודה
כרמלה
כרמלה

Re: עץ תפוז

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 08 דצמבר 2009, 22:16

מה שאת מספרת הוא לכאורה מוזר מאוד. אפשר לחפש הסברים, אבל תחילה הייתי מוודא כי אכן לא מדובר בטבורי, או לחלופין הייתי מנסה להוכיח לעצמי כי אכן לפני שנתיים היה זה טבורי ולא טעיתי. בעיני, טעות אנוש כאחת מאלו אפשרית בהחלט. לגבי מה שהיה לפני שנתיים, קשה יהיה לשחזר אך את הפרי של היום קל לבדוק. לא תמיד ניכר הטבור בקצה הפרי, צריך לחתוך פרי כזה לאורכו כדי לבחון אותו מבפנים. אם את מגיעה למסקנה חד-משמעית שהפרי כיום הוא אכן דמוי-שמוטי, וכי בעבר הוא היה ללא ספק מזן טבורי, הרי שלמצב ענינים כזה אני מוצא הסבר אחד בלבד. לא יתכן כאן מקרה של כנה שהשתלטה על רוכב מהטעם הפשוט ששמוטי אינו משמש למטרות כנה למיני וזני הדר אחרים. מה שנותר היא האפשרות שרכשת בלא יודעין מוצר אזוטרי בשם רב-בוסתן. זהו ניסיון נואל של מגדלים/סוחרים חסרי גבולות שניסו להפיץ עצי הדר עליהם הרכיבו כמה מיני הדר שונים. לדוגמא, על אותו עץ אמורים להמצא זן או זנים של תפוז, קלמנטינה, ואפילו אשכולית. ההתעללות הזו בטבע מחזיקה מעמד מספר מוגבל של עונות ולבסוף אחד המינים/זנים משתלט וכל ההוקוס פוקוס נעלם כלא היה. במידה ולא טעית לפני שנתיים ואינך טועה גם כיום, הרי שזהו ההסבר הכי מתקבל על דעתי למה שאת מספרת לנו.
ש. כהן-סיון

Re: עץ תפוז

הודעהעל ידי כרמלה » 09 דצמבר 2009, 19:45

תודה רבה על התשובה, הנחתי שזה מה שקרה. קניתי ממקום שמתיימר להיות משתלה וזה מה שיצא.מאז רכשתי ידע רב מהפורום המעולה שלכם, ואיני חוזרת על טעןיות כאלה.
כרמלה
כרמלה

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו 90 אורחים