עץ רמון

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

עץ רמון

הודעהעל ידי דניאל » 12 נובמבר 2009, 19:11

שלום לכם,
לפני שלש-ארבע שנים קניתי שתיל של רמון במשתלת יגור, ולבקשתי הַמְּפֹרֶשֶת - זן ראש פרד. העץ קבל מים משך כל קיץ והתפתח היטב משך השנים. בשנה שעברה, הניב לראשונה פרי, שהיה מועט, כֻּלּוֹ נתקף ע"י פטריה, ולכן הלך לאבוד. השנה פרח העץ יפה, אך רק פרחים מועטים חנטו פרי - תופעה ידועה וכנראה תקינה (?). כִּיַּסְתִּי את הפרות בהגיעם לגדל של כדור טניס, או מעט גדולים יותר. מכלל הפרות הגיעו להבשלה חמשה בלבד. השאר לקו ברקבון. מבין החמשה היו ארבעה בעלי גרגרים לבנים מאד, אולי עם "נגיעה" ורדרדה, מתוקים ועסיסיים. הפרי החמשי היה בעל גרגרים אדומים-כהים, מתוקים ועסיסיים. היתכן?! על עץ נתון פרות כה שונים בצבעם?
שאלה נפרדת בקשר לזהום הפטריתי. איני נלהב להשתמש בחמר הדברה כימי. ביתי עומד באזור כפרי, שיש בו הרבה חרקים, שאר פרוקי-רגלים והרבה עבש. אני נלחם בכלם בהצלחה מלאה, בכך שאני מפזר בפנות-הבית כלים קטנים עם תבלין צפרן ולעתים גם קנמון. אני קונה תבלינים אלו בתפזרת, הם זולים, אינם מזהמים והם ידידותיים לסביבה (ז"א אלי!). היש טעם לנסות להכניס לשקית הניר שבה אני מכיס הרמונים (בשנה הבאה) כמות נאה של פרחי צפרן, כאנטידוט לאותו אספרגילוס?!
דניאל

Re: עץ רמון

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 12 נובמבר 2009, 22:11

את הסיבה ללובן הגרגרים אתה כבר יודע. אם כן, מדוע אתה שואל על איך יתכנו שני טיפוסי פרי על אותו שיח (רימון הוא שיח ולא עץ)? פשוט, חלק מהפירות נפגע על-ידי הפטריה וחלק אחר נותר ללא פגע. לא עקבתי אחרי השיח שלך מקרוב ומן המעט שאתה מוסר איני יכול לומר לך מה הביא על השיח את התקפת הפטריה. נסה להמנע מכיוס בעונה הבאה, לפחות המתן עד לשלבי ההבשלה האחרונים. צבע את הפירות בצבע סיד לבן, זה עוזר להרחיק מזיקים ככחליל הרימון. באשר לתרופות הוודו שציינת, אין בהן שום ממש בקונסטלציה הגננית. זה שצמחים לא נפגעו אצלך אין לזה דבר וחצי דבר עם ציפורן, כמון או אבקת מרק. כל אלה ודומיהם הם ככוסות רוח למת. עצים מדבירים את הרוב המכריע של מזיקים וגורמי מחלות בכוחות עצמם. יש להם מנגנונים לכך. לא תמיד די במנגנונים העצמיים, ומאידך ברוב המקרים עצים בתרבות ובבר שורדים מחלות קשות ומזיקים גם בלי פעולות הדברה. אם אתה רוצה לפזר הלקטי ציפורן בשקיות הכיוס, עשה זאת אם זה נותן לך הרגשת ביטחון, אך אל תשליך את יהבך על כך.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי דניאל » 13 נובמבר 2009, 07:26

[1} תודה על תשובתך, רשמתי דבריך לפני.
[2] הייתי מהסס לכנות אמצעי שמרחיק חרקים ועכבישים וגם עבש - בשם "וודו", רק משום שאין הוא נכלל בפרמקופיאה המופיעה בטקסטבוקים מְקֻבָּלִים, הרי איני ממליץ על לחישות להרחקת מזל-רע.
[3} עצבתי שיח-הרמון בחצרי לעץ בעל גזע אחד, זה גבה למעל 3 מטרים וכך אני נהנה מעץ-פרי נותן-צל. איני מתעקש על ההגדרה הבוטנית.
דניאל

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 21 נובמבר 2009, 07:49

יש אנשים שמאמינים שדיבור עם צמח בעציץ,עוזר לצמח לצמוח בהצלחה. העובדה שאני לא מאמין בכך אינה משנה כהוא זה. אם אתה מאמין במשהוא,לעיתים קרובות מאוד ,הוא גם עוזר.אני אישית מאמין שגם כוסות רוח,לאדם חי,עוזרות.אחרים לא מאמינים בכך. אז אדם חיב להאמין בכך שמשהוא עושה יעזור לו בסופו של דבר. גם אני לא בטוח שמה ספיזרת יעזור לרימון.אבל אם נראה בשטח שזה עוזר,לך על זה.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי דניאל » 21 נובמבר 2009, 17:49

תּוֹדָה עַל תְּשֻׂמֶּת הַלֵּב!
אֲנִי מַרְגִּישׁ שֶעָלַי לְהוֹרִיד דִּיּוּן זֶה, שֶאֲנִי הֲיִיתִי זֶה שֶעוֹרַרְתִּיו, אִם-גַם מִבְּלִי-מֵשִׂים, לְגֹבַהּ הַקַּרְקַע. כָּל מַה שֶּהִצַעְתִּי, הָיָה לְהִשְׁתַּמֵּשׁ בְּמַסְמְרֵי-צִפֹּרֶן וְאוּלַי גַם בְּאַבְקַת קִנָּמוֹן, לְהַרְחָקַת חֲרָקִים וְעֹבֶשׁ (=אספרגילוס). בַּרְפוּאָה הָעֲמָמִית, וְזוֹ אֵינָה מִלָּה גַּסָּה, שְׁנֵי תַּבְלִינִים רֵיחָנִיּים אֵלוּ מְשַמְּשִים (בְּנוֹסָף לְתַפְקִידָם הַמְּסָרְתִי בַּמִּטְבָּח) גַּם לְהַרְחָקַת חֲרָקִים וְעֹבֶש בַּבַּיִת, בִּזְכוּת רֵיחוֹתֵיהֶם הַחֲרִיפִים. אֲנִי הִצַּעְתִּי הַרְחָבָה שֶׁל שִׁמּוּש הִסְטוֹרִי זֶה גַּם כְּנֶגֶד מַזִּיקֵי פְּרִי הַרִמּוֹן בְּתוֹך שַׂקִּית הַנְּיָר. יַעֲבֹד - מוּטָב, לֹא יַעֲבֹד - עֲדַיִן אֵין שֶׁמֶץ חֲשָׁשׁ לְנֶזֶק. עַד עַתָּה לֹא נִרְמְזָה כְּלָל מַשְמָעוּת מִיסְטִית אוֹ סוּגֶסְטִיבִית לְשִׁמּוּשׁ בִּשְׁנֵי תַּבְלִינִים אֵלוּ - וְהִיא גַם לֹא תַּעֲלֶה! אֲנִי מְקַוֶּה לְדַוֵּחַ עַל תּוֹצְאוֹת הַנִּסּוּי (תִּהְיֶנָה אֲשֶר תִּהְיֶנָה) בִּשְׁנֵי תַּבְלִינִים אֵלוּ לְצֹרֶך הַרְחָקַת אספרגילוס וְסַס-הָרִמּוֹן בַּסְּתָו הַבָּא בַּאֲתָר זֶה, לְתוֹעֶלֶת הַכְּלָל.
אֲנִי מְקַוֶּה שֶבֵּינָתַיִים הִנָּחְתִּי דַּעַת הַמִּדַיְּנִים.
שָׁבוּעַ טוֹב.
דניאל

הודעהעל ידי ציון1 » 21 נובמבר 2009, 20:31

שלום רב
יש לנו עץ רימון בן עשר שנים .
הרימונים גדלים ומיד אחרי חודש הם נפתחים
מה הסיבה לכך וכיצד ניתן למנוע את זה?
בתודה
ציון1

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 22 נובמבר 2009, 09:03

תשובה תמצא בשאלתך ששאלת בנפרד משירשור זה.
ש. כהן-סיון

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 98 אורחים