משתלות יגור
כתבות>סתיו וחורף בגינה>

שתילה סתווית לפריחה אביבית

מאת: אסא בצלי פרחים

תכנון – המפתח לגינה יפה ופורחת, עצות ורעיונות להצלחה

גידול פקעות ובצלים תופס מקום גדל והולך בתכנון ובביצוע הגינון הציבורי והפרטי. הצלחת הגידול מובטחת במינימום מאמץ. התוצאה

פריחה מרהיבה בשלל צבעים. על ידי התייחסות למספר כללים פשוטים, גם המתחילים וחסרי הנסיון יהיו לבעלי גן פורח, כגננים מלאי גאווה.

תכנון השתילה

לקראת התכנון כדאי להתחשב בשונות המאפיינת את "בצלי הפרחים", והמתייחסת לגובה הצמחים, לקשת הצבעים המגוונת, לגודל הפרח, צורת הפריחה ומועדי הפריחה. ניתן לתכנן רצף פריחה בגינה החל מהחורף ועד סוף האביב.

בצלי הפרחים מתאימים למגוון אפשרויות גנניות. ניתן לשתול בערוגות, חד או רב גווניות, שתילה כגבול (צמחיה רב שנתית), לאורך גדר, דרך ועוד. שתילה למטרות כיסוי, סוגים מסוימים מתאימים למסלעות ואחרים למדשאות, סביב גזעי עצים ושיחים, ולשתילה באדניות, בעציצים, או בכלים שונים, וכמובן כפרח קטיף.
שתילה מקובצת של מינים נפרדים, מעצימה ומגבירה את אפקט הפריחה.
רצויה שתילה בקבוצות, או באשכולות, כל המרבה, התוצאה מרשימה יותר.
רצוי לשתול מספר אי זוגי של קבוצות.
מראה משובב יש לבצלים הפורחים במדשאה, ניתן להנות מפריחת כלניות, נרקיסים ועוד, על ידי שתילתם בתוך הדשא. יש להתחשב בעובדה כי אין לכסח את הדשא עד להתייבשות עלוות הצמחים. מובטחת הנאה רבת שנים מפריחת הבצלים.

קניה, אחסון וטיפול בבצלים לפני שתילתם

אחסון "בצלי פרחים" עד לשתילתם חשוב ביותר. הקפדה על תנאי אחסון נכונים, תבטיח קבלת פריחה מיטבית. בחלק גדול של בצלי הפרחים, הפרח נמצא בצורה מושלמת בבצל, לכן חשוב לאחסנם במקום מאוורר ויבש בטמפרטורה של 20 מעלות. אין להכניס בצלי פרחים לשקיות פלסטיק, יש להימנע מאחסונם בסביבה של פירות בשלים כמו בננה ותפוח המפרישים אתילן שהוא הורמון צמיחה העלול לשבש את הפריחה.

ככלל אין צורך לקרר את הבצלים והפקעות במקרר לפני השתילה, מלבד צבעונים,יקינטון וכרכום. את בצלי הצבעונים יש לקרר ב- 5 מעלות למשך 6-9 שבועות (בתא הירקות במקרר הביתי) לפני השתילה. מטרת הקירור היא לאפשר פריחה איכותית.

יש לברר האם נדרש טיפול מקדים לפני השתילה – כלניות ונוריות יש להשרות במים זורמים (ברז מטפטף), בצל ולא בשמש, כ- 12 שעות לפני השתילה. בתום ההשריה יש לשתול מיד.

השתילה (בנוסף ראה הוראות מפורטות לגבי כל זן על האריזה לגבי כל מין וזן)
יש לשתול בקרקע מנוקזת היטב, בצלים הנשתלים בקרקע בה המים עומדים עלולים להירקב ולא ינבטו.

דישון

בבצלי הפרחים ישנו מזון האגור באברי האגירה. על מנת לשפר את הצימוח ואיכות הפריחה, ניתן לדשן. הדרך הקלה והפשוטה היא הצנעת הדשן בסביבת הבצל עם השתילה. מומלץ להשתמש בדשן בשחרור איטי, המכיל את כל היסודות הדרושים לצמח.

כמה להשקות

 
תקופת הגידול הראשונית של בצלי הפרחים היא הסתיו, כידוע הסתיו מאופיין באקלים שאינו יציב מבחינת הטמפרטורות וחלוקת הגשמים. לאחר השתילה יש להקפיד על קרקע לחה, צמח שנבט וסובל ממחסור במים יגרם לו נזק רב.

השקיה

במהלך תקופת הגידול כשהעלווה ירוקה ומפותחת, יש לוודא שיש מספיק מים.

דרישות אור

בירור דרישות האור לכל אחד מהסוגים שנבחרו לשתילה, כלומר האם לשתול באור מלא, אור חלקי או צל מלא. מחסור באור יגרום לחלק מהצמחים שלא לפרוח, ואילו בצמחים הדורשים צל, חשיפה לאור מלא תעכב את התפתחותם.
 

כיוון השתילה

 
ברוב בצלי הפרחים קל להבחין בכיוון השתילה המתאים: החלק הרחב כלפי מטה, ממנו יפרצו השורשים. נוריות שותלים עם הקצוות המחודדים כלפי מטה, רקפת שותלים עם הצד החלק כלפי מטה והצד הקעור כלפי מטה.

מתי לשתול

שתילת בצלי הפרחים מומלצת החל מאוקטובר ועד סוף דצמבר. יש לשתול את בצלי הפרחים רק לאחר התקררות ממשית במזג האוויר. ככל שהבצל פורח מוקדם יותר, יש לשותלו מוקדם יותר, על מנת לאפשר צימוח של מערכת שורשים טובה ועלווה מפותחת. אין לשתול כאשר הטמפרטורות עדיין גבוהות, צירוף של טמפרטורה גבוהה, קרקע רטובה וחמה יגרמו במקרים מסוימים לריקבון ותמותה של הבצלים והפקעות.

הפריחה הסתיימה – מה עכשיו?

אין לתלוש את העלים, כל עוד הם ירוקים, אלא יש לאפשר להם לבצע הטמעה עד להצהבתם. כדאי לתלוש  עלים רק כשהם צהובים ונתלשים בקלות. עם התייבשות הנוף בתום תקופת הגידול, יש להפסיק את ההשקיה. ניתן להוציא את הפקעות והבצלים, לנקותם משאריות העלווה והאדמה, להרחיק את הנגועים ולאחסן במקום מאוורר ויבש בטמפרטורה של כ- 25 מעלות עד לסתיו הבא. האחסון חייב להיעשות בכלים פתוחים ומאווררים. אין לאחסן בתוך שקיות פלסטיק או כלי פלסטיק אטומים. באזורים בגינה שאינם מושקים בקיץ ניתן להשאיר את הפקעות באדמה לעונה הבאה. יחד עם זאת - מנסיון שנצבר בגינות רבות, ישנו סיכוי טוב לחלק גדול מהבצלים והפקעות לעבור את הקיץ ב"שלום", גם כשהאזור בו הם מצויים בגינה מושקה במשך הקיץ.

רצוי לחטא את הבצלים לפני האחסון על ידי איבוקם בחומרים המכילים קוטלי מזיקים ומחלות. ניתן להשתמש במרפאן למניעה וקטילה של פטריות (עובשים) בשילוב עם הפטכלור או דיאזינון לקטילת מזיקים. אחסון בתנאים לא מתאימים יגרמו לכך שהבצלים יתייבשו או לחילופין ירקבו.

פרטים נוספים במשתלות יגור או באתר "אסא בצלי פרחים"

 צבעוני

 
נרקיס


חצב