משתלות יגור
כתבות>אביב וקיץ בגינה>

הסחלב - פרח מעורר השתאות

מחבר : ד"ר אסטלה קריסטל - בונה

ה
סחלב הוא פאר היצירה הבוטאני של האל, הוא היהלום שבכתר בין צמחי הנוי, האציל שבהם, החושני מכולם וגם – היקר ביותר. הסחלב הסעיר את דמיונם של רבים, מושא חלומותיהם של סופרים, ציירים, משוררים, אוהבים וגם אינספור אספנים, חובבים ומקצוענים, סביב הגלובוס מאז תחילת הזיכרון האנושי המתועד.
הוא מעודן, יפהפה, מוזר וממכר, הוא לובש אלפי צורות נפלאות, מטעה ומפתה, מזמין וחמקמק.
אחד הסיפורים שהציתו יותר מאחרים את דמיונם של רבים היה של חוקר אוסטרלי שנקרה בחיפושיו לבית קברות נטוש של שבט ילידים. סערה שהתחוללה במקום זמן קצר קודם לבואו חשפה חלק מהקברים, על הטמון בהם. הסחלבים שצמחו באותו מקום נדמו בעיניו לגולגלות אדם, מה שחיזק עוד יותר את האמונה בדבר טבעם השטני של צמחים אלה.  יתכן שהצמחים שהוא ראה גדלו, כפי הנראה, מזרעים שמצאו דרכם אל כמה מגולגלות המתים. העיתונות במערב הזדרזה לדווח על התגלית  ומכירתו של אותו סחלב, כולל הגולגולת בה צמח, במכירה פומבית בלונדון, רק העצימה את האגדה והפכה אותה לעובדה מוגמרת.
די להתבונן בפרח הסחלב כדי להבין מה סוד קסמו ומשיכתו לאורך הדורות.
משפחת הסחלביים היא הגדולה והעשירה בצורת פרחיה, הידורם, יופיים בממלכת הצמחים.  מיני הסחלבים הידועים נע בין 25,000 ל- 30,000 ולדעת רבים- משפחת הסחלביים גם המשוכללת ביותר.
הסחלב מוצב במרום אילן היוחסין הבוטאני, גם אם הסיבה לעושר הצורות, הצבעים והריחות של בניה נותרה עדיין בחזקת מיסתורין.
לסחלב תשתית גנטית המכוונת להישרדות, אולם היא עדיין מהווה קריאת תגר לאדם. הם שרדו את הדינוזאורים, תוך הסתגלות לתנאי  חיים מגוונים, כך שסביר להניח כי ימשיכו להתקיים גם אחר כלות המין האנושי...
במהלך הדורות הכליאו אותם, יצרו להם אינספור צורות חדשות ולעיתים גם משונות. הם מעדן יופי לעין, תפארת היצירה האריכטקטונית, יהלום צומח מורכב מאוד מבחינה בוטאנית, שההכלאות והשינויים רק הפכו אותו מושא תאוותיהם של אספנים וחובבים. סחלבים חדשים מפותחים מידי שנה במשתלות ובמעבדות, בעוד שמינים נידחים נחבאים להם עדיין בקצוות תבל.
מסיבות שונות, הסחלב נתפס כצמח קשה לגידול. המוניטין השלילי הזה נעוץ אולי באקזוטיות שלו ואולי משום שלמרות שקל לגדלו באופן יחסי עדיין נדרש ידע כדי להפריחו.
אך הסחלבים אינם בעייתים או מפונקים – הם פשוט שונים.
לגדל סחלבים זה לא כל כך קשה – זה רק אחרת, כל אחד יכול...

סחלב    סחלב    סחלב
סיפרה של ד"ר אסטלה קריסטל-בונה מתחבר לקסמו של הסחלב ולהילת המיסתורין והתאווה שבו, לתשוקה ומוות יחדיו, לצירוף מעורר זה של השתאות ושל הרפתקאה ואסון.
"קסם הסחלב" מהווה כרטיס כניסה לעולם קסום שיותר ויותר אנשים בעולם נופלים ברשתו מרצון. אז בין אם קונים סחלב כמתנה ליקיר ובין אם רוצים לאמץ אותו כתחביב – סביר כי הדרך תעבור בספר זה.
המדריך לגידול סחלבים של ד"ר אסטלה קריסטל בונה מזמין להיסחף, כרבים אחרים, לתוך אחד מסיפורי ההרפתקאות הבוטנאיים הגדולים והמרתקים בהיסטוריה האנושית והדרכה מקצועית לגידול סחלבים, המותאם במיוחד לתנאי האקלים והגידול המקומיים.
סחלב