משתלות יגור
כתבות>תכנון וטיפול בגינה>

המלצה אישית לתכנון הגינה שלי

מחבר: נעמן כספי, מנהל ענף הנוי, חישתיל נחלים

הרצון להינות מגינתנו והמציאות הקשה שבאזורינו: (מים, מיתון, בטחון) מאלצים אותנו לעיתים להתפשר. אנסה לשרטט בקווים כלליים את גינת המחר שלי, שתעזור לכם בשיקולים כמו בחירת הצמחים, סוג הדשא, והעצים. הגינה שלי תשקף את בעליה, תהיה מותאמת למידותי ולמשפחתי ולא תשכפל את גינת השכן.

בגינה, במידה ויש מקום, יהיה עץ נוף עם עלווה בצורת מטריה, הייתי שותל את העץ בתוך הגינה ולא זורק אותו לפינה, כדי שנקבל את מלוא נוכחותו.

הדשא יהיה רק בשטחים שבהם הוא מתפקד כשטח פתוח לאירוח, משחק ויופי. אשתדל שלא יעלה על 80-100 מ"ר ויהיה מותאם לצל, בהנחה שהגינה עם התבגרותה נעשית יותר מוצלת. גדר ירוקה מאפשרת לשחק בצבעים. בבחירתם נשתדל להסתכל על שילובם בגן: תקופת פריחתם, עיצובם העתידי והתאמתם לגודל הגן.

הגדר החיה, מהווה את שלד הגן אולם נזכור שצמח שגדל מהר מגביר את הצורך לגזום אותו. שיחים רחבים יתפסו בעתיד שטח גדול ויגרמו לניוון הדשא. אפשרי בהחלט לשלב עצי פרי עם שיחים נושאי פירות בגדר חיה ולשמור אותם נמוכים. לעצי פרי יש מקום בגינה כבוסתן נפרד או כעצי נוף נמוכים. כדאי מאד להשקיע זמן בבחירת העצים ולהתאימם לאזורי הגידול. מומלץ לבחור זנים מקדימים, שיתחמקו ממזיקי הקיץ. לשיחים נמוכים ומשתרעים יש חשיבות בכיסוי שטחים, הסתרה והכנסת מימד של גובה לגן. הם נהדרים למסלעות וכצמח בודד בגן, כגובלים ומחלקי השטח לתאים קטנים יותר. נכון ששלכת ולבלוב, קיץ וחורף מכניסים מימד של דינמיות לגינה, אך את מרבית השינוי בצבע וביופי הגן נותנים פרחי העונה והרב שנתיים עם פריחתם שהולכת וחוזרת מידי שנה.

את פרחי העונה נשתול בד"כ בנפרד כדי שיהיה קל להשקותם. בימים אלו בהם בעיית המים היא קיצונית, מומלץ לשתול חד שנתיים במיכלי שתילה, סלים תלויים או בפינות מוגדרות. בגינת המחר נמצא שטח גדול יחסית לצמחים רב שנתיים שיביאו לחסכון במים ובעבודה. צמחים אלו מחייבים הכרה בפוטנציאל הצמח ובמופע הסופי שלהם על מנת שנוכל לשלבם במקום הנכון.

לחובבים מומלץ לשתול בסתיו, כאשר הצמחים עדיין ללא פרחים, כדי שעם בוא האביב תהנו מהמלאכה. למאחרים אפשר לרכוש באביב צמחים בוגרים עם פרחים במיכלים גדולים יחסית.

ללא שטח לצמחי תבלין ומרפא חסר בגינתנו טעם החיים. קיימים צמחים רבים שיכולים לשמש לנוי, לתבלין ולמרפא גם יחד. ההצלחה מובטחת אם תתנהגו אתם יפה: לא להשקות אותם יותר מדי, לגזום כשצריך ולדבר איתם. הם אוהבי שמש וחצי צל, דבר שמאפשר להשתמש בהם גם בפינות קשות יחסית בגן.

בכוונה לא נכנסתי לשמות של צמחים, כדי לא לפגוע בחדוות היצירה וכדי שניצור באמת את הגן שאנו אוהבים עם הצמחים שמדברים אלינו.

מתוך, ירוק בעיניים, עיתון מועדון הלקוחות של משתלות יגור, גליון מס' 8, ספטמבר 2001.

ניצנית לבידה 
עקולית משרישה אדום