משתלות יגור
כתבות>תכנון וטיפול בגינה>

הגנת הצומח בגינת החובב

איך לגייס את פרת משה רבנו לטובתנו?

מאת: שני גור - אחראית הגנת הצומח בתחום הנוי והתבלין, משתלות חישתיל

הצמחים בגינה, כידוע, אינם חסינים מפני פגעים. להבדיל מהגידול החקלאי, הגינה הביתית סבילה יותר למזיקים ומחלות. לא כל זחל או עלה שהצהיב מנבאים אסון. הכנת שטח נאותה, בחירת צמחים מתאימים והקפדה על גידול נכון, ימנעו מראש את מרבית הפגעים, ויחסכו את השימוש בחומרי הדברה כימיים המהווים פתרון יקר, רעיל ולא בהכרח יעיל.

הכנת השטח

הכנת הקרקע היא הבסיס לגידול איכותי ובריא של צמחים. נקו היטב את השטח מעשביה ומשאריות צמחים מהעונה הקודמת (הם עלולים לשאת עליהם גורמי מחלה ומזיקים). הפכו את הקרקע באמצעות קלשון, מומלץ להוסיף גם חומר אורגני.

בחירת צמחים

בחרו צמחים המתאימים לגינה שלכם, בהתחשב בתנאי שמש/צל, קרקע, רוח ואקלים. הסתכלו על הצמחים במשתלה.  האם הם נראים בריאים ומטופחים?  האם יש כתמים או פגעים אחרים על העלים?  הסתכלו גם על השורשים.  כדאי לבחור צמחים צעירים, שמערכת השורשים שלהם אינה ממלאת בצפיפות את העציץ.

שתילה

תכננו את השתילה בהתאם לתנאי השטח. שתילת קבוצות צמחים מאותו סוג, תקל על איכות גינון גבוהה יותר. לאחר השתילה יש להשקות היטב עד להיקלטות השורשים (בצמחים עשבוניים מדובר בדרך כלל במספר ימים בלבד). בהמשך, הימנעו מהשקיית יתר, עודף מים מונע מהשורשים לקלוט חומרי הזנה ולנשום, ומחליש את הצמח.  צמח חלש, רגיש יותר למחלות ומזיקים.

אויבים טבעיים והדברה ידידותית

חיפושית משה רבנו, ארינמל, גמל שלמה, אלו חרקים טורפים ויעזרו בויסות אוכלוסיית המזיקים.  שמרו עליהם!! ניתן לשתול 'צמחי מלכודת' כגון שיבה.  הצמח מושך אליו מזיקים שונים ואליהם יימשכו אויבים טבעיים. על פני 'צמח המלכודת' נוצר 'מחסן' של אויבים טבעיים, שיתפזרו בהדרגה בכל הגינה. שימו לב כי 'צמח מלכודת' יהיה בעל מופע ירוד, לכן מומלץ למקם אותו בפינה נסתרת יותר בגינה. זחלים למיניהם אפשר ללקט ידנית מהצמח, או לנער אותו, ולאספם מהרצפה. ככלל, מומלץ להימנע מחומרי הדברה כימיים ככל האפשר. הם רעילים לאדם, לצומח ולסביבה.
למדו להסתכל על הצמחים ולזהות את מצבם. האם הם חוורים, צהובים, מיובשים? האם יש עליהם כתמים? פגמים? חורים?  אם הבחנתם בסימפטום אחד או יותר, התייעצו עם גורמים מקצועיים.
זכרו - גידול נכון ואיכותי, יתרום לחוסנם של הצמחים ולהפחתת פגעים, ומכאן לגינה בריאה, יפה ופורחת.

בהצלחה !

צבעוני 
טגטס מפושק