משתלות יגור
כתבות>סתיו וחורף בגינה>

הגיזום בעונת הסתיו

עם סיומו של הקיץ, ירידת הטמפרטורות ותחילת רוחות הסתיו, אנחנו מוצאים עצמנו נהנים יותר מעבודה בגינה בשעות אחה"צ הקרירות או שעות הבוקר המוקדמות, על מנת לשפר את מראה ולהכינה לקראת החורף המתקרב. זה הזמן לגזום לפחות חלקית את הצמחים הנמצאים בגינה. אולם חשוב לדעת מה כדאי לגזום כעת וממה להימנע. 
הגיזום צריך להיעשות באמצעות מזמרה חדה, יש להקפיד שהחתך יהיה חד וחלק ללא שבירה וקילופים. מומלץ לבצע את הגיזום מעל עין שתאפשר צמיחה מחודשת. הלבלוב המחודש יעשה מעל נקודת הגיזום כך שכדאי להקפיד על כך שהעין שמעליה אנו גוזמים תפנה לכיוון המתאים לנו מבחינת הצורה הכללית של הצמח.

על מנת לגזום בצורה אפקטיבית נבחין בין מספר קבוצות צמחים

עצים

יש לגזום במקומות העלולים להוות מפגע בחורף כגון קווי חשמל ומפגעים בטיחותיים אחרים. בנוסף נגזום עצים להם נוף רחב שאינם יציבים, העומדים בפני הרוח ועלולים ליפול בחורף. במקרה של ספק כדאי לקבל חוות דעת של גוזם מוסמך. שימו לב - את עצי ההדר אין לגזום כעת מאחר והם נמצאים בזמן הבשלה לפני מתן הפרי.

שיחים ובני שיח

לא כדאי לגזום כעת אלא להמתין עד לסוף החורף לפני התעוררות הלבלוב הראשון. שיחים רגישים לקור לא יגזמו עכשיו מאחר והם עלולים לא להספיק לחדש ענפיהם ולהתחזק עד החורף. לדוגמא - אקליפה, קוליאוס, הביסקוס סיני ועוד. כעת יגזמו רק שיחים העלולים להישבר ברוחות החורף כדוגמת היבסקוס טלייתי והומלנטוס צפצפתי. שיחים נשירים כדוגמת הביסקוס סורי וברבריס נגזום רק בתקופת החורף, לאחר שהשילו עליהם.

ורדים

על מנת לקבל גל פריחה יפה לפני החורף ניתן לבצע קיטום גבוה לכל הורדים. מטרת הקיטום - תחלופת זרועות וסילוק צימוח לא חיוני, דילול וסילוק ענפים דקים ומנוונים, סילוק ענפים שבורים ומתים וכן ענפים שחדר בהם יובש, פטריות ומזיקים, כיוון הגידול אליו מעונינים שהצמח יגדל, שמירה על שיווי משקל של השיח. על מנת לא לפגוע בעיצוב הנכון של השתיל, כדאי לחתוך על עין שכיוונה הוא כלפי חוץ הצמח, כך שהצימוח החדש יגדל כלפי חוץ ולא לתוך השיח.

לסיכום, חשוב מאוד לדעת את תכונות הצמחים השונים כגון זמן פריחה ו/או רגישות לקור על מנת לתת לכל צמח את הטיפול הדרוש לו. אם נגזום שיח לפני פריחתו נפסיד את המופע המשמעותי שלו בגן. לברור התכונות הספציפיות כדאי להתייעץ עם היועצים המקצועיים במשתלה.

 היביסקוס סיני