משתלות יגור
כתבות>סתיו וחורף בגינה>

בצלים ופקעות

מאת: דורי ילין

הנשימה נעתקת לנוכח התהדרותו של הטבע עם בוא האביב.

מאות מינים וסוגים של פרחים, פורצים להם מבעד לרגבי האדמה ומנקדים את המרחבים הירוקים בטיפות צבעוניות שובות עין.
אז, ברגעים מאושרים אלה, אנו כמהים להביא מעט מיופיו של הטבע גם לגן שלנו, אל בינות לשיחים ולעציצי המרפסת.

צמחי הבצל והפקעת

שייכים לקבוצת הגאופיטים והם נחשבים לידידותיים מאוד לגנן החובב. גידולם אינו דורש מאמץ רב, התוצאות מרהיבות וההשקעה היא לטווח ארוך. צמחים אלו הם ברובם רב-שנתיים כאשר עונת התרדמה שלהם (בניגוד לרוב הצמחים האחרים) היא הקיץ. בתקופה הפעילה (חורף אביב), מבצעים העלים והשורשים תהליך הנקרא "הטמעה", בו הם משיגים את חומרי ההזנה להם זקוק הצמח על מנת לגדול ולהתפתח. חומרים אלה נשמרים באברי האגירה- הבצל, הפקעת וקנה השורש למשך הקיץ, ומאפשרים גדילה והתפתחות מחודשת עם בוא החורף.

הסתיו המלהיט את צמרות העצים בגוני השלכת

זו העונה בה יש לשתול את מרבית סוגי הפקעות והבצלים. את חלקם יש להשרות במים לפני השתילה או להניח במקרר למשך מספר שבועות, אך כולם מגיעים בסופו של דבר לפריחה נהדרת, אשר בכוחה לשנות לגמרי את פניה של הגינה עם בוא האביב.

לפיכך, אם יש ברצוננו לזכות באותם עדיים צבעוניים המעטרים את אבריו של הטבע ולהביאם לסביבת ביתנו, עלינו לסור למשתלה ולדאוג להטמין את הפקעות והבצלים של צמחים אלה בגינתנו, בזמן!   

ההכנות שלפני:

את פקעות הכלנית ושורשי הנורית, יש להשרות במים 12 שעות לפני השתילה.
את הכרכום והיקינטון חשוב להניח במקרר למשך 4-6 שבועות ואת הצבעונים למשך חודשיים (לכן מהרו לרוכשם בהקדם). כל השאר מוכנים ומזומנים לשתילה ביום בו הבאתם אותם לביתכם.

השתילה:

את הפקעות והבצלים ניתן לשתול כמעט בכל סוג קרקע, אך יש לדאוג שתהיה מנוקזת ולהימנע מהטמנתם במקומות בהם מצטברים מים, על מנת למנוע ריקבון. את בחירת המיקום לכל צמח וצמח יש לעשות בהתאם לדרישות האור המופיעות על האריזות וכמובן לפי כשרון העיצוב של כל אחד ואחד.
ברוב סוגי הבצלים והפקעות החלק הרחב ייטמן כלפי מטה ואילו הצר, פניו יהיו למעלה. פקעות הרקפות ישתלו כאשר הצד הקעור פונה מעלה והקצה המחודד של הנורית יהיה בכיוון מטה. דשן בשחרור איטי שיוצנע באזור הפקעות ישפר צימוח ופריחה.  
השקיה:

באזורי השתילה, יש להתמיד ולשמור על קרקע לחה, זאת כיוון שצמח הנובט בעודו סובל ממחסור במים עלול להיפגע. לאחר מכן כאשר הצמח התפתח יש להשקות לפי הצורך.

בסיום הפריחה

לאחר שסיים הצמח לפרוח, יש להמתין עד להתייבשות מוחלטת ולאסוף את הפקעות והבצלים. השארתם בגינה למשך הקיץ במקום מושקה, עלולה לגרום לחלקם להירקב.
את אלה שהוצאו מהאדמה, יש לאכסן במקום יבש ומאוורר עד חזרתו של הסתיו, אז יוחזרו אחר כבוד לאדמה ויציגו שוב את יופיים באביב.                            

בהצלחה!
 

 

אמריליס אדום פקעות
שושן צחור ליליום